Русите ракетираа 40 украински градови, Столтенберг вели дека тоа покажува дека губат

Руски проектили гаѓаа повеќе од 40 украински градови и населени места, изјавија официјални лица во четвртокот, откако Генералното собрание на ОН ја нарече анексија на украинска територија од Москва „нелегално“ во резолуција и сојузниците на Украина ветија поголема помош.

Русите ракетираа 40 украински градови, Столтенберг вели дека тоа покажува дека губат

Русија го повтори својот став дека Западот, помагајќи ѝ на Украина, покажа дека е „директна страна во конфликтот“ и предупреди дека прифаќањето на Украина во НАТО може да предизвика трета светска војна.

„Киев добро знае дека таков чекор би значел извесна ескалација на третата светска војна“, изјави во четвртокот за државната новинска агенција ТАСС заменик-секретарот на Советот за безбедност на Руската Федерација Александар Венедиктов.

Во изминатите 24 часа руски ракети погодија повеќе од 40 населени места, а украинските воздухопловни сили извршија 32 напади на 25 руски цели, соопшти главниот штаб на украинските вооружени сили.

Русите ракетираа 40 украински градови, Столтенберг вели дека тоа покажува дека губат

Градоначалникот на пристанишниот град Миколаив, Олександр Сенкевич, во објава на социјалните мрежи рече дека јужниот град е „масовно гранатиран“.

„Погодена е петкатна станбена зграда, двата горни ката се целосно уништени, остатокот е под урнатини. Спасувачите работат на лице место“, рече тој.

Центар за бродоградба и пристаниште на реката Саут Буг во близина на Црното Море, Миколаив претрпе тешко руско бомбардирање за време на војната.

Русија, исто така, гаѓаше населба во регионот на главниот град на Украина Киев користејќи експлозивни дронови рано во четвртокот, соопшти регионалната администрација преку апликацијата за пораки Телеграм.

Гувернерот на регионот Киев, Олексиј Кулеба, врз основа на прелиминарните информации изјави дека нападите биле предизвикани од залутано оружје од Иран, познато како „камиказе беспилотни летала“.

Беспилотните летала ги погодија објектите на клучната инфраструктура, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф на кабинетот на претседателот Володимир Зеленски.

Проектили погодија повеќе од 30 катни згради и приватни куќи, гасоводи и далноводи во градот Никопол во областа Дњепропетровск, а повеќе од 2.000 семејства останаа без струја, напиша на Телеграм гувернерот на Дњепропетровск, Валентин Резниченко.

Ројтерс не можеше веднаш да го потврди извештајот.

Русите ракетираа 40 украински градови, Столтенберг вели дека тоа покажува дека губат

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека руските ракетни напади се знак на слабост. „Русија всушност губи на бојното поле“, рече Столтенберг.

Додека неговите сили го губат теренот, рускиот претседател Владимир Путин го интензивираше конфликтот, нареди мобилизација на стотици илјади резервисти, прогласувајќи анексија на окупирана украинска територија и постојано се закануваше дека ќе користи нуклеарно оружје за да ја заштити Русија.

Путин се закани дека ќе употреби нуклеарно оружје за да ја заштити руската почва, која, како што вели, вклучува четири региони што ги прогласи за анексија минатиот месец.

Американскиот претседател Џо Бајден во средата изјави дека се сомнева оти Путин ќе употреби нуклеарно оружје. Висок претставник на НАТО рече дека рускиот нуклеарен напад речиси сигурно ќе предизвика „физички одговор“ од сојузниците на Украина и потенцијално НАТО.

ОН ја осудија Русија
Генералното собрание на Обединетите нации во средата со големо мнозинство го осуди рускиот „обид за нелегална анексија“ на четири делумно окупирани региони во Украина и ги повика сите земји да не го признаат потегот, зајакнувајќи ја дипломатската меѓународна изолација на Москва.

Три четвртини од 193-те членки на Генералното собрание, или 143 земји, гласаа за резолуцијата, која исто така ги потврдува суверенитетот, независноста, единството и територијалниот интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници.

„Тоа е неверојатно“, изјави украинскиот амбасадор во ОН Серхиј Кислиција за новинарите по гласањето, стоејќи до американската амбасадорка во ОН Линда Томас-Гринфилд, која рече дека резултатот покажал дека Русија не може да го заплаши светот.

Само четири земји ѝ се придружија на Русија во гласањето против резолуцијата – Сирија, Никарагва, Северна Кореја и Белорусија. Триесет и пет земји беа воздржани од гласањето, вклучувајќи го и стратешкиот партнер на Русија Кина, додека останатите не гласаа.

Во септември Москва прогласи анексија на четири делумно окупирани региони во Украина – Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје – откако организираше, како што рече, референдуми. Украина и нејзините сојузници ги осудија референдумите како нелегални и принудени.

Гласањето во Генералното собрание уследи по ветото на Русија на слична резолуција во 15-члениот Совет за безбедност минатиот месец.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер напиша дека е „благодарен на земјите што ја поддржаа историската резолуција #UNGA… Обидот на Русија за анексија е безвреден“.

Во Брисел, повеќе од 50 западни земји се состанаа за да ветија дополнителна воена помош за Украина, особено оружје за противвоздушна одбрана, по жестоките одмазднички напади нарачани оваа недела од рускиот претседател Владимир Путин како одговор на експлозијата на мостот на Крим.

Ветувањата на сојузниците ја вклучуваат и најавата на Франција дека ќе испорача радарски и воздушни одбранбени системи на Украина во наредните недели. Британија вети ракети за противвоздушна одбрана, а Канада рече дека, меѓу другото, ќе обезбедат и артилериски ракети.

Русите ракетираа 40 украински градови, Столтенберг вели дека тоа покажува дека губат

На состанокот на Контакт групата за одбрана за Украина во Брисел, американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека најновите напади на Русија го разоткриле нејзиното „зло и суровост“ од почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари. Најмалку 26 лица се убиени од понеделникот во руски ракетни напади низ Украина.

Украина го сврте бранот од септември со забележителни придобивки, но ќе и треба поголема помош, рече тој. „… Ќе направиме се што можеме за да се осигураме дека тие го имаат она што е потребно за да бидат ефективни“, им рече Остин на новинарите.

Од нападот во понеделникот, Германија го испрати првиот од четирите системи за воздушна одбрана IRIS-T SLM, додека Вашингтон рече дека ќе ја забрза испораката на ветениот систем за воздушна одбрана НАСАМС.

Колку повеќе помош сега добива Украина, толку побрзо ќе ставиме крај на руската војна“, рече Зеленски во видео обраќањето на форумот за време на годишните состаноци на Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка во Вашингтон.

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензија, на Генералното собрание пред гласањето изјави дека резолуцијата е „политизирана и отворено провокативна“, додавајќи дека „може да ги уништи сите напори во полза на дипломатско решение на кризата“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.