Русите тврдат дека со една ракета убиле 50 генерали и офицери

Руски воени бродови го уништија украинскиот команден центар со крстосувачки ракети „Калибар“, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Русите тврдат дека со една ракета убиле 50 генерали и офицери

Ракетите го погодиле комплексот каде командантите на неколку украински единици се собрале на состанокот, соопшти Министерството.

Во нападот загинаа повеќе од 50 генерали и офицери на вооружените сили на Украина, вклучително и Генералштабот, командата на групата војници „Каховка“, трупи за воздушен напад и формации кои дејствуваат во правец на Николаев и Запорожје, истакна портпаролот.

Украински извори се уште не ја објавија и ја потврдија или демантираа оваа информација.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.