Русија брутално го нападна Киев – загинаа две деца

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано утринава загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј Кличко и воените власти.

„Три лица загинаа, а четворица се ранети во областа Десњан. Две деца се меѓу загинатите во областа Десњан“, објави градската воена управа на Киев на Telegram.
Едно од убиените деца било на возраст меѓу 5 и 6 години, додека другото на возраст од 12 или 13 години, се вели во соопштението. Фотографиите објавени од воените власти покажуваат дека спасувачките тимови им помагаат на луѓето, како и оштетените згради.

Бројот на жртвите го потврди и градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко.
„Според првите информации добиени од спасувачките екипи, тројца загинати, меѓу кои и две деца“, објави Кличко на Telegram, кој подоцна изјави дека во градот се случила „серија експлозии“ и дека спасувачите се на местото на настанот и помагаат. да го изгаснат огнот.

Пронајдете не на следниве мрежи: