РУСИЈА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ЗА ШОН ПЕН И БЕН СТИЛЕР ПОРАДИ СРЕДБАТА СО ЗЕЛЕНСКИ: Москва стави актери и конгресмени на црната листа!

Москва одлучи да воведе санкции против 25 Американци како одговор на потегот на Вашингтон. Американските актери Шон Пен и Бен Стилер, кои пред неколку месеци се сретнаа со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Киев, се на листата на забранети влез во Русија.

РУСИЈА ВОВЕДЕ САНКЦИИ ЗА ШОН ПЕН И БЕН СТИЛЕР ПОРАДИ СРЕДБАТА СО ЗЕЛЕНСКИ: Москва стави актери и конгресмени на црната листа!

На санкционираната листа се и министерката за трговија Џина Раимондо и тројца нејзини заменици.

Министерството за надворешни работи на Русија објасни кој друг е вклучен во оваа листа на стоп Русија.

На новата листа на санкции се наоѓаат претставници на американскиот Конгрес, високи функционери, културни личности, претставници на деловни и професионални кругови.

На плоштадот Смоленск тие истакнаа дека непријателските дејствија на американските власти, русофобијата и ескалацијата на конфронтацијата меѓу Русија и САД ќе продолжат да добиваат решителен одбив.

Според руското Министерство за надворешни работи, Западот ја спушта новата железна завеса.

Во јуни 2022 година, Русија, како одговор на американските санкции, додаде 25 американски државјани одговорни за обликување на русофобниот курс на листата за стопирање.

Во овој пакет санкции се вклучени и политикологот Френсис Фукујама, професор на Универзитетот Стенфорд и член на семејството на 46-от американски претседател Џо Бајден.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.