Русија ги забрани канадските државни медиуми

Русија ги затвори канцелариите на Канадската радиодифузна корпорација (CBC) во Москва и ги укина визите и акредитациите на своите новинари. Овој потег доаѓа како одмазда за одлуката на Отава да ја забрани RT во март, соопшти во средата руското Министерство за надворешни работи.

„Со жалење продолжуваме да забележуваме отворени напади врз руските медиуми од земјите на таканаречениот колективен Запад кои себеси се нарекуваат цивилизирани“, изјави за новинарите портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова. „Донесена е одлука да се преземат одмазднички – нагласувам, одмазднички – мерки во врска со акциите на Канада.

Одговорот на Русија доаѓа два месеци по одлуката на Отава да ги забрани емитувањата на РТ и на англиски и на француски. Канадската комисија за радио-телевизија и телекомуникации (CRTC) на 16 март соопшти дека „постојаното овластување за дистрибуција на RT и RT France не е во јавен интерес“.

CRTC тврдеше дека програмата на RT „не била конзистентна“ со канадските стандарди или „политичките цели“ и рече дека е загрижен што се обидува да го „поткопа суверенитетот на друга земја, да ги понижи Канаѓаните од одредена етничка припадност и да ги поткопа демократските институции во Канада .“ Одлуката беше објавена по кампањата на поплаки на етнички украински организации.

Британија, ЕУ и австралиските власти, исто така, ги забранија RT и другите руски медиумски организации од почетокот на конфликтот во Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.