РУСИЈА ГИ ЗАПРЕ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНСПЕКЦИИ НА НУКЛЕАРНИОТ АРСЕНАЛ

Русија им соопшти на САД дека „привремено“ ги прекинала теренските инспекции на своето стратешко нуклеарно оружје, според договорот за контрола на оружјето познат како Нов СТАРТ. Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека САД бараат предности и ја лишиле Русија од правото да врши инспекции на американска територија. Се наведува дека американските санкции наметнати на Русија поради Украина ги промениле условите меѓу земјите. Договорот стапи на сила во 2011 година. Тоа е последниот преостанат договор за намалување на вооружувањето меѓу поранешните ривали од Студената војна. Министерството рече дека суспензијата е дозволена според условите на договорот „во исклучителни околности“.

Руската инвазија на Украина во февруари предизвика непријателска реторика на двете страни, вклучително и предупредувања дека конфликтот може да ескалира во трета светска војна.
РУСИЈА ГИ ЗАПРЕ АМЕРИКАНСКИТЕ ИНСПЕКЦИИ НА НУКЛЕАРНИОТ АРСЕНАЛ

Суспензијата доаѓа една недела откако американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е подготвен да работи на нов договор за нуклеарно оружје со претседателот Владимир Путин. Сегашниот ќе истече во 2026 година. Министерството ги обвини САД дека ги игнорираат „постојните реалности“, како што е „прекинувањето на нормалните“ воздушни врски. Колку нуклеарно оружје има Русија? Новиот СТАРТ следеше по повеќегодишните разговори за намалување на оружјето меѓу САД и поранешниот СССР, чија цел беше да се спречи нуклеарна војна. Руската инвазија на Украина во февруари предизвика непријателска реторика на двете страни, вклучително и предупредувања дека конфликтот може да ескалира во трета светска војна. Некои коментатори на руските државни медиуми се пофалија со нуклеарниот арсенал на Москва во контекст на актуелните тензии со НАТО.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.