Русија ги нарече изјавите на шефот на НАТО за нуклеарното оружје „ескалација“

– Изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за ставањето во состојба на готовност на нуклеарното оружје на Алијансата е уште една „ескалација“, рече денес портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.Говорејќи на прес-конференција во Москва, Песков рече дека Русија никогаш не иницира разговори за нуклеарно оружје, и дека нејзините официјални претставници одговараат само на прашања од новинарите за такви прашања.„Кога претседателот Путин зборува за ова прашање, за воените нуклеарни работи, тој одговара на нечии прашања, прашања од новинари, вклучително и странски“, додаде тој.„Изјавата на Столтенберг е во спротивност дури и со позицијата што Западот ја претставува на настани како што беше конференцијата за Украина во Швајцарија“, истакна портпаролот.„Она што го кажа господинот Столтенберг, очигледно, не се вклопува во контекстот на декларацијата што беше усвоена еден ден претходно (на самитот во Швајцарија), која кажува, ако не се лажам, за недозволивоста на таквата реторика“, нагласи тој.Столтенберг за британскиот весник „Телеграф“ изјави дека земјите на НАТО се консултираат за тоа „колку нуклеарни боеви глави треба да бидат оперативни, а кои треба да се складираат“.Коментирајќи ги резултатите од самитот за Украина во Бургенсток, чија конечна декларација не беше потпишана од одредени земји, меѓу кои и Индија и Саудиска Арабија, Песков рече дека тие „се стремат кон нула“.Во последната изјава се бараше да се решат прашања како што се заштитата на електраната Запорожје, откажување од употреба на нуклеарно оружје, извозот на жито и размената на затвореници.Тој рече дека рускиот мировен предлог што Путин го даде минатата недела останува на сила, а Москва е отворена за конструктивна работа и сериозни, суштински дискусии со сите земји.Коментирајќи ги изјавите на министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, за неопходноста да се покани Русија на самит за решение за Украина, портпаролот рече: „Пристапот на руската страна е доста транспарентен и конзистентен, и сите добро го знаат, вклучително и господинот Кулеба.“Песков рече дека поддршката на одредени пријателски земји за завршната декларација на самитот нема да влијае на нивните односи со Русија, но дека Москва ќе го земе предвид нивниот став и ќе продолжи да им го објаснува својот став.

Пронајдете не на следниве мрежи: