Русија го казни Гугл со 366 милиони долари

Рускиот суд го казни американскиот гигант за пребарување Гугл со повеќе од 21 милијарда рубљи (366 милиони долари) во понеделникот, поради тоа што не ги избриша забранетите информации за конфликтот во Украина, објави РИА Новости.

Московскиот окружен суд Тагански и одреди парична казна врз основа на промет на ИТ-компанијата за нејзиното постојано одбивање да ги избрише информациите забранети со рускиот закон. Роскомнадзор, националното тело за надзор на интернет и медиуми, претходно побара од компанијата да ги отстрани сите „лажни информации“ во врска со руската воена офанзива во Украина од YouTube.

Пред одлуката на судот, Роскомнадзор му испрати на Google 17 известувања со кои бараше да се придржува до рускиот закон, но технолошкиот гигант не го исполни. Вкупната казна е еднаква на една десетина од годишниот промет на компанијата и нејзините поврзани структури во Русија.

Русија долго време го критикува начинот на кој странските платформи дистрибуираат онлајн содржини што ги прекршуваат националните закони. Минатиот декември, фирмата од Силиконската долина беше казнета со 7,2 милијарди рубљи (околу 98,1 милиони долари) поради тоа што не ја отстрани забранетата содржина, што беше прв пат една ИТ компанија да биде казнета во Русија со казна поврзана со нејзината заработка. .

Кон крајот на јуни, Роскомнадзор го комплетираше извештајот во врска со, како што рече, повеќекратниот неуспех на Google да ги отстрани забранетите предмети, велејќи дека компанијата не избришала најмалку 7.000 „незаконски материјали“ од YouTube.

Во тоа време, чуварот го обвини ИТ гигантот за промовирање лажни информации за конфликтот во Украина и хостирање материјали што го поддржуваат екстремизмот и ги охрабруваат децата да учествуваат во неовластени масовни протести.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.