Русија го предупредува Косово да не предизвикува конфликт 👇

Владата во Приштина и нејзините поддржувачи во Брисел и Вашингтон треба да престанат со нивните провокации и да ги почитуваат правата на етничките Срби на Косово, изјави во неделата портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Српските трупи беа ставени во состојба на готовност, а локалните жители на северот на отцепената покраина подигнаа барикади, додека полицијата на етничките Албанци се подготвуваше за акција.

Захарова: Западор ги користи Албанците како нивни полномошници:

Одлуката на Приштина е неразумна и дискриминаторска, а нивната присилна замена на личните документи е „уште еден чекор кон протерување на српското население од Косово, како и на институциите на косовските Срби кои обезбедуваат заштита на правата на српските жители од произволните каприци на радикали во Приштина“, рече Захарова.
Русија го предупредува Косово да не предизвикува конфликт

Сирените за воздушен напад и црковните ѕвона се огласија низ северно Косово во неделата, откако премиерот Албин Курти најави полициска операција за забрана на српските регистарски таблички и документи за идентификација. Курти тврдеше дека станува збор за еднаква правда и право на сите територии што ги тврди неговата влада.

Одлуката на Приштина е неразумна и дискриминаторска, а нивната присилна замена на личните документи е „уште еден чекор кон протерување на српското население од Косово, како и на институциите на косовските Срби кои обезбедуваат заштита на правата на српските жители од произволните каприци на радикали во Приштина“, рече Захарова.

Курти „намерно ескалира“ за да започне вооружена акција, не само против Србите во Косово, туку и против Белград, кој Западот сака да го „неутрализира“ користејќи ги етничките Албанци како полномошници, додаде Захарова.

Русија ги повикува „Приштина и САД и ЕУ зад неа да престанат со провокациите и да ги почитуваат правата на Србите на Косово“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи.

Претходно истиот ден, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека неговата земја „никогаш не била во посложена и потешка ситуација“ и дека властите во Приштина се обидуваат да ја искористат моменталната ситуација во светот за да иницираат конфликт додека се прикажуваат како жртва.

Ниту една српска војска сè уште не ја преминала административната линија на Косово, соопшти Министерството за одбрана во Белград, опишувајќи ги таквите гласини што кружат на социјалните мрежи како „дезинформации“ во име на Приштина.

Локалните српски жители подигнаа барикади на три контролни пунктови по должината на административната линија, каде што полицијата што му одговори на Курти беше распоредена за да ги запре сите возила со српски таблички или документи. Има непотврдени информации за пукотници и повредени меѓу цивилите.

Косово беше окупирано од НАТО во 1999 година, по 78-дневна воздушна војна против Југославија. Владата на етничките Албанци во Приштина прогласи независност во 2008 година, со поддршка од САД, но не беше призната од Србија, Русија, Кина или ОН.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.