Русија го прекина доставувањето на гас за Холандија

Холандската државна енергетска компанија GasTerra не успеа да ја изврши потребната исплата во рубли, соопшти Гаспром.

Холандија стана четвртата земја која престана да добива руски природен гас, по одлуката да не плаќа за испораките во рубли. Рускиот енергетски гигант Гаспром во вторникот објави дека „целосно го прекинал снабдувањето со гас“ на холандската државна компанија за енергетика на големо „ГасТера“.
Европските држави домаќинставата ги загреваат претежно со гас, затоа што се смета за најефтин енергенс.

Холандија стана четвртата земја која престана да добива руски природен гас, по одлуката да не плаќа за испораките во рубли. Рускиот енергетски гигант Гаспром во вторникот објави дека „целосно го прекинал снабдувањето со гас“ на холандската државна компанија за енергетика на големо „ГасТера“.

„До крајот на работниот ден на 30 мај, „Газпром експорт“ нема добиено плаќање за снабдување со гас во април од ГасТера Б.В.“, објасни руската компанија во соопштението.

ГасТера претходно соопшти дека презела мерки за да го надомести недостатокот на гас.

„Прекинот на снабдувањето на Газпром значи дека до 1 октомври 2022 година, датумот на кој завршува договорот, нема да бидат испорачани приближно 2 милијарди кубни метри договорен гас. GasTerra го предвиде ова со купување гас на друго место“, се наведува во соопштението на холандската компанија.

Кон крајот на април Газпром го прекина извозот на гас за Бугарија и Полска, а во мај и Финска беше прекината. Данска, исто така, се соочува со замрзнување на понудата откако ја одби руската побарувачка за плаќање на рубљата.

Новата шема за плаќање на Москва бара од купувачите на гас од „непријателските“ земји кои воведоа санкции кон Русија да отворат сметки во Газпромбанк. Тие потоа можат да депонираат средства во нивната валута по избор, кои банката ги претвора во рубли и ги префрла на добавувачот.

Претходно овој месец, Германија и Италија, наводно, им дозволиле на националните компании да отворат сметки во рубљата со руската Гаспромбанк за да се усогласат со новата шема за плаќање природен гас и да избегнат прекин на снабдувањето.

Вкупно, дваесетина европски компании досега отвориле сметки во рубљата, соопшти руското Министерство за енергетика.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.