Русија го прекина снабдувањето со гас на францускиот енергетски гигант

Гаспром најави дека ќе го прекине снабдувањето со Engie по неуспехот на француската компанија да плати за испораката на гас во јули…

Русија го прекина снабдувањето со гас на францускиот енергетски гигант

Рускиот државен енергетски гигант Газпром соопшти дека ја прекинал испораката на гас за француската компанија за комунални услуги Engie. Француската страна не ги платила во целост испораките на гас во јули, додава руската компанија.

Претходно во вторникот, Engie рече дека Гаспром го информирал „за намалување на испораките на гас“ и наведе „несогласување меѓу страните за примената на некои договори“, според Блумберг. Не даде никакви детали за природата на несогласувањата и не го прецизираше нивото на намалување на испораката.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.