РУСИЈА Е СИЛА, НО АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ПОВЕЌЕ ОД НИВ! Документот ги откри сите ТАЈНИ на Бајден: „Само нивниот режим ја има таа МОЌ!

Вашингтон нема да дозволи Москва да ги постигне своите цели со заканата од нуклеарно оружје, напиша претседателот во документот, но тој нагласи: Режимот во Пекинг е единствениот кој има моќ да го промени меѓународниот поредок.

Како БЕЛАТА КУЌА гледа на состојбите во светот:

Документот ја нагласува иднината на конкуренцијата меѓу САД и Кина. Бајден е јасен: Пекинг е тој што „го комбинира авторитарното владеење со реваншистичката надворешна политика“. Руската моќ, од друга страна, изгледа многу потресена отколку што беше пред почетокот на војната во Украина.
РУСИЈА Е СИЛА, НО АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ПОВЕЌЕ ОД НИВ! Документот ги откри сите ТАЈНИ на Бајден: „Само нивниот режим ја има таа МОЌ!

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден продолжува да ја гледа Кина, а не Русија, како главен противник во меѓународните односи. Тоа го покажува вчера објавената стратегија за национална безбедност на Белата куќа, во која се вели дека токму Пекинг има желба и моќ да ги промени меѓународните односи ширум светот, на што Вашингтон планира да се спротивстави.

Додека САД веруваат дека ќе се натпреваруваат со Кина, тие сакаат да ја задржат Русија, се вели во стратегијата. Овој документ го објавува секоја администрација, а администрацијата на Бајден го одложи неговото објавување до зимата бидејќи американските тајни служби објавија дека е неизбежен руски напад врз Украина, што се покажа како точно, и покрај постојаните деманти кои доаѓаа од Москва.

Руската моќ слабее
Документот ја нагласува иднината на конкуренцијата меѓу САД и Кина. Бајден е јасен: Пекинг е тој што „го комбинира авторитарното владеење со реваншистичката надворешна политика“. Руската моќ, од друга страна, изгледа многу потресена отколку што беше пред почетокот на војната во Украина.

„Русија и Кина претставуваат различни предизвици. Русија претставува непосредна закана за слободниот и отворен меѓународен систем, денес непромислено ги отфрла основните постулати на меѓународниот поредок, како што покажа нејзината брутална агресивна војна против Украина. Кина е единствената земја способна истовремено преобликување на меѓународниот поредок и поседување сè поголема економска, дипломатска, воена и технолошка моќ за да се постигне таа цел“, напиша Бајден.

Американскиот претседател рече и дека САД ќе ги реафирмираат своите демократски традиции и повторно се осврна на фактот дека во светот има мешавина од демократија и автократија. Според тоа, документот позитивно го истакна зголемувањето на единството на земјите-членки на НАТО од почетокот на војната во Украина, а беше истакнато и противењето на Русија. „САД нема да дозволат Русија, или која било друга сила, да ги постигне своите цели со употреба или закана дека ќе користи нуклеарно оружје“, се наведува во документот. Тоа тврдење не е дополнително потврдено, нагласуваат аналитичарите на Њујорк Тајмс. Во неодамнешното интервју за Си-Ен-Ен, Бајден одби да каже кои се опциите на Америка доколку Русија употреби нуклеарно оружје во својата војна за агресија. Но, тој исто така минатата недела рече дека верува дека ќе следи „армагедон“ доколку тоа се случи.

РУСИЈА Е СИЛА, НО АМЕРИКАНЦИТЕ СЕ ПЛАШАТ ПОВЕЌЕ ОД НИВ! Документот ги откри сите ТАЈНИ на Бајден: „Само нивниот режим ја има таа МОЌ!

Во документот, Бајден ја нагласи потребата од одржување на демократските норми во самите САД, јасно алудирајќи на тврдењата на поранешниот претседател Доналд Трамп дека „изборите во 2020 година му биле украдени“, што повеќето аналитичари денес го карактеризираат како отворена лага од Трамп која има многу негативни последици за тамошната земја.демократија. „Како Американци, ние мора да се согласиме дека одлуката на гласачите, изразена на изборите, мора да се почитува и заштити“, се вели во документот на Бајден. Но, многумина од критичарите на претседателот рекоа дека Бајден исто така има историја да не ги признава изборните процедури кои одеа во негова корист, како на пример тврдењето во 2019 година дека неговата кандидатка Стејси Абрамс ќе беше гувернер на Грузија доколку изборите во 2018 година не беа „манипулирани од Републиканските власти“. А сепак, коментаторите генерално нагласуваат дека лагите на Трамп за изборите биле многу позначајни и поштетни за демократијата од оние на Бајден или Абрамс. Ова бришење на границите меѓу домашната и надворешната политика, односно нагласувањето на важноста на американската демократија на туѓа почва, е една од клучните детерминанти на документот на Бајден. Стратегијата што ја усвои Џорџ Буш зборуваше за можноста за превентивна војна, што се манифестираше во нападот врз Ирак. Документот на Барак Обама се фокусираше на намалување на нуклеарното оружје, додека документот на Трамп се фокусираше на борбата против ревизионистичките сили.

„Ерата по Студената војна дефинитивно заврши. Влеговме во одлучувачка деценија во однос на два фундаментални стратешки предизвици. Првиот е конкуренцијата на големите сили во обликувањето на иднината на меѓународниот поредок. Вториот се занимава со транснационалните предизвици како што е климата промени, недостиг на храна, заразни болести, тероризам, енергетска транзиција и инфлација“, изјави советникот на Бајден за национална безбедност, Џејк Саливан. Иако стратегијата беше насочена кон „конкуренција“ на Кина, некои американски аналитичари се критички настроени кон потезите на администрацијата, која, според нив, не посветува доволно ресурси за развој на војската во Тихиот Океан. Други аналитичари посочуваат дека целите во документот се меѓусебно конфликтни, како што е тезата за важноста на либералните меѓународни институции во еден дел од документот, а потоа и за потребата од спроведување на реалполитиката во другиот. „Документот изгледа како да е напишан од две различни фракции на Демократската партија. Има некои внатрешни недоследности во начинот на кој е напишан“, рече надворешнополитичкиот аналитичар Габриел Шајнман за магазинот „Форин полиси“.

Прашањето за Тајван е клучно Контурите на иднината се исцртуваат во односите меѓу САД и Кина на меѓународните односи. Многу економисти веруваат дека трговскиот дефицит на САД со Кина (со други зборови: со децении увезуваше многу повеќе од неа отколку што извезуваше во неа) е најголемиот проблем на Вашингтон. Како резултат на тоа, Трамп воведе царини на стоки во вредност од стотици милијарди долари. Политички, најголемиот камен на сопнување меѓу двете сили е прашањето за Тајван, де факто држава која Кина ја гледа како дел од својата територија.

Во средата Бајден повторно се најде на мета на критики дека заборава на клучните информации поради неговата возраст. Овој пат во Колорадо за време на говор рече дека неговиот покоен син Бо „го загубил животот во Ирак“. Али Бо, кој служеше во Ирак од 2009 година, почина во САД во 2015 година од тешка форма на тумор на мозокот на 47-годишна возраст. А сепак, Бајден навистина постојано повторуваше во минатото дека Бо бил изложен на токсични гасови во Ирак за кои верува дека му го предизвикале ракот, и можно е да мислел на тоа. Претседателот на САД, кој за еден месец ќе наполни 80 години, поради честите гафови, се најде во ситуација критичарите да не веруваат дека тоа го мислел, но сите се сомневаат дека претседателот премногу често ги заборава најважните информации. Во септември, Бајден ја побара неодамна починатата политичарка Џеки Валорски, повикувајќи се на нејзиното име, што исто така доведе до загриженост многу аналитичари за можниот недостаток на ментална острина од најстариот американски претседател во историјата. Главниот акцент на стратегијата за национална безбедност:

Границата меѓу внатрешната и надворешната политика се брише, а реафирмацијата на демократијата во САД се истакнува како основа во глобалната конфронтација со автократиите.
Во еден дел од стратегијата тој изјави дека реалполитиката е важна за САД, а во другиот дека почитувањето на институциите на меѓународниот поредок, кои се меѓусебно во конфликт, велат критичарите.
САД се соочуваат со две глобални задачи: конкуренција со големите сили, но и транснационални предизвици како што се климатските промени, недостигот на храна, заразните болести, тероризмот…

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.