Русија забрани пристап на своја територија на дури 963 Американци, меѓу нив и Морган Фримен

Руското Министерство за надворешни работи во саботата објави список на американски државјани на кои им е трајно забранет влезот во земјата. Црната листа содржи 963 лица обвинети за антируски активности.

„Како одговор на континуирано воведените антируски санкции од САД и дојдовните барања за точниот состав на нашата национална „стоп листа“, руското Министерство за надворешни работи објави список на американски државјани на кои им е трајно забранет влез во Русија се вели во соопштението на Министерството.

Многу нови имиња се додадени на листата во трите месеци откако Русија ја започна својата воена операција против Украина, што предизвика надолна спирала во односите со Вашингтон. Меѓу лицата се американскиот претседател Џо Бајден, неговиот син Хантер, државниот секретар Ентони Блинкен и потпретседателката Камала Харис.

Руските санкции се упатени и на бројни американски пратеници и новинари, се вели во документот. Поранешната прес-секретарка на Белата куќа Џен Псаки се најде на руската листа.

Холивудската ѕвезда Морган Фримен (84) е најпознатата славна личност на црната листа. Уште во 2017 година, тој ја обвини Москва дека се меша во американските работи и ја таргетира „демократијата“ на земјата среде последиците од изборната победа на Доналд Трамп и сагата „Русигејт“. И покрај континуираните напори да се докаже наводниот „заговор“ меѓу Москва и Трамп или руските „хакерски напори“ да се влијае на изборите во 2016 година, американските иследници не успеаја да најдат докази за да ги поткрепат тврдењата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.