РУСИЈА ЗАПОЧНУВА НУКЛЕАРНА ВЕЖБА ГРОМ: Маневри од големи размери на стратешките нуклеарни сили, вклучително и лансирање ракети

Русија ги информираше САД дека нивната годишна нуклеарна вежба е започната и дека ќе вклучи лансирање нуклеарни ракети од среда, според американски официјални претставници.

Американските власти ја опишаа годишната вежба како „рутинска“ околу овој период од годината, но предупредуваат дека вежбата ќе се одржи по зголемената руска реторика за употреба на нуклеарно оружје во Украина.

РУСИЈА ЗАПОЧНУВА НУКЛЕАРНА ВЕЖБА ГРОМ: Маневри од големи размери на стратешките нуклеарни сили, вклучително и лансирање ракети

Руската нуклеарна вежба „Гром“ обично вклучува маневри од големи размери на стратешките нуклеарни сили, вклучително и лансирање ракети, изјави висок воен претставник претходно овој месец.

Официјалните лица ја очекуваа годишната вежба неколку недели, но дури неодамна добија информација од Русија.

Руската вежба се совпаѓа со долго планираната нуклеарна вежба на НАТО „Постојано пладне“. Овогодинешната вежба на НАТО, чиј домаќин е Белгија, се одржува од 17 до 30 октомври и во неа учествуваат 14 земји.

Ќе учествуваат американски бомбардери со долг дострел Б-52 кои летаат од воздухопловната база Мино во Северна Дакота. Во вежбата се вклучени и борбени авиони од четвртата и петтата генерација, но нема да се користи живо оружје.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на почетокот од овој месец им изјави на новинарите дека вежбата на НАТО има за цел да се осигура дека капацитетите за нуклеарно одвраќање на НАТО „остануваат безбедни, сигурни и ефективни“.

Столтенберг исто така рече дека НАТО ќе ја „надгледува“ руската вежба и „ќе остане буден во светлината на прикриените нуклеарни закани и опасната нуклеарна реторика што ја видовме од руска страна“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.