Русија известува за уништување на осум украински воени авиони

Два одделни напади на руските сили уништија или онеспособија осум авиони на украинските воздухопловни сили, соопшти во четвртокот Министерството за одбрана во Москва.

Рускиот функционер, исто така, го потврди нападот на железничката станица во украинскиот град Чаплино, но ги оспори тврдењата на Киев за природата на целта. Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави во средата вечерта дека во нападот загинале 22 цивили, меѓу кои и едно 11-годишно дете. Неговата канцеларија го ажурираше бројот на загинати во четвртокот на 25-ти.
Русија известува за уништување на осум украински воени авиони

Во еден лет, руски воени авиони лансираа прецизна муниција на украинскиот аеродром во близина на градот Миргород во централниот регион Полтава, изјави воениот портпарол, генерал-полковник Игор Конашенков за време на дневниот брифинг. Два воени авиони, Су-27 и Су-24, беа уништени, додека други два Су-27 и Су-24 беа критично оштетени во нападот, рече тој.

Украинската војска во средата наутро извести за руските напади врз „воената инфраструктура“ во градот, но не ја откри штетата што ја предизвикале. Според руската страна, убиени се до 30 „националисти“.

Според Конашенков, вториот пријавен прецизен удар ја погодил воената воздухопловна база Днепар во регионот Днепропетровск, уништувајќи три неодредени воени авиони. Од четвртокот, Министерството тврди дека уништило вкупно 273 украински воени авиони од започнувањето на операцијата во февруари.

Рускиот функционер, исто така, го потврди нападот на железничката станица во украинскиот град Чаплино, но ги оспори тврдењата на Киев за природата на целта. Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави во средата вечерта дека во нападот загинале 22 цивили, меѓу кои и едно 11-годишно дете. Неговата канцеларија го ажурираше бројот на загинати во четвртокот на 25-ти.

Конашенков рече дека проектил Искандер погодил воз што превезувал украински војници и оружје кон исток. Тој тврди дека во нападот загинале повеќе од 200 украински војници и уништени се 10 воени возила.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.