Русија им предаде на 13 земји тест-системи за откривање коронавирус

Loading...

„Роспотребнадзор“ им предаде на 13 земји тест-системи за спроведување повеќе од 100 илјади испитувања за коронавирусна инфекција COVID-19.
„Роспотребнадзор“ веќе предаде изработени од БУН ГНЦ ВБ „Вектор“ тест-системи за спроведување повеќе од 100 испитувања за COVID-19 во 13 држави, вклучувајќи земји-членки на Евроазиската економска унија, Заедницата на независни држави, Иран, Монголија и Северна Кореја“, изјавија од институцијата, пренесува RT.
Се очекува испорака на тест-системи во Египет, Србија и Венецуела.
„Роспотребнадзор“ прецизира дека со примена на руските средства за дијагностика се откриени првите случаи на коронавирус во Ерменија, Белорусија, Киргизија и Узбекистан.
„Роспотребнадзор“ ќе продолжи да дава материјално-техничка и методолошка помош на странските партнери за спречување на ширењето на епидемијата на новиот коронавирус во светот“, потенцираат од институцијата.
На 20 март беше соопштено дека во Русија е претставен усовршен тест-систем за дијагностика на COVID-19.
Тестот со скратена подготовка на примерокот ќе овозможи да се скрати времето на испитување на помалку од 90 минути.
Во моментов руските научници вршат тестирање на шест препарати против коронавирусна инфекција.

Повеќе информации и анкети можете да најдете на нашата Фејбук страница!!! клик на сликата 

 

Прочитајте уште и ова:

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...