Русија нападна магацин за оружје во западна Украина додека на исток беснее битка за Северодонецк

Руските сили во неделата соопштија дека нападнале локација во западна Украина каде се складирале големи количини оружје испорачано од Соединетите држави и европските земји, додека битката се интензивирала за клучниот источен град Северодонецк.

Во нападот на градот Чорткив, редок напад на Русија на релативно мирниот запад на Украина, повредени се 22 лица, изјави регионалниот гувернер. Во меѓувреме, ситуацијата во Северодонецк беше „исклучително тешка“, откако руската армија го уништи вториот мост во градот и силно го бомбардираше потоа, рече регионалниот гувернер Сергиј Гајдај.

Подалеку од бојното поле, шефот на Европската комисија во саботата вети дека до крајот на следната недела ќе даде јасен сигнал за обидот на Украина да стане кандидат за членство во Европската унија. „Украина постигна многу во изминатите десет години и треба уште многу да се направи. Нашето мислење ќе го одрази тоа внимателно“, рече Урсула фон дер Лајен по ненадејното патување во главниот град Киев.

И покрај резервите меѓу некои земји-членки, водачите на ЕУ се очекува да ја одобрат кандидатурата на самитот подоцна неговиот месец, иако со строги услови. „Предизвикот ќе биде да се излезе од Советот (ЕУ) со обединета позиција, што ја одразува огромната големина на овие историски одлуки“, рече фон дер Лајен додека патуваше назад во Полска.

Геополитичката ранливост на Украина беше откриена со руската инвазија на 24 февруари, во која загинаа илјадници луѓе, милиони беа испратени во бегство, а делови од земјата беа сведени на урнатини. Украинскиот претседател Володимир Зеленски во саботата изјави дека тоа е „решавачко време“.

„Русија сака да го уништи европското единство, сака да ја остави Европа поделена и сака да ја остави слаба. Целата Европа е цел на Русија. Украина е само првата фаза во оваа агресија“, рече тој.

Исклучително тешко време
Соединетите Држави и ЕУ испратија оружје и пари за да и помогнат на Украина да го одбрани рускиот напредок, заедно со казнувањето на Москва со економски санкции без преседан. Руското Министерство за одбрана соопшти дека нападот врз Чорткив уништил „големо складиште со противтенковски ракетни системи, преносни системи за противвоздушна одбрана и гранати што му ги дале на режимот во Киев од САД и европските земји“.

Регионалниот гувернер Володимир Труш рече дека четири проектили истрелани од Црното Море делумно уништиле воена инсталација во градот, на околу 140 километри (85 милји) од границата со Романија, во саботата навечер. Оштетени се и станбени згради, а 22 лица се повредени, сите — меѓу кои седум жени и едно 12-годишно дете – се пренесени во болница, рече тој во објава на Фејсбук.

Тоа беше редок напад во западна Украина, при што истокот и југот на земјата го поднесоа најголемиот дел од руската огнена моќ. Градовите Северодонецк и Лисичанск, кои се разделени со река, со недели се мета на нападите како последни области кои сè уште се под украинска контрола во регионот на Луганск.

„Ситуацијата во Северодонецк е исклучително тешка“, изјави во неделата гувернерот на Луганск, Гајдај, додавајќи дека со нападот на мостовите, руските сили сакале целосно да го отсечат градот. „Најверојатно, денес или утре, тие ќе ги фрлат сите резерви за да го освојат градот и, исто така, евентуално во други правци за да го пресечат и целосно да го контролираат патот“ југозападно до Бахмут. Тој рече дека хемиската фабрика Азот била гранатирана, со борби околу областа.

Околу 800 цивили се засолниле во бункерите на централата, според тајкунот чија компанија е сопственик на објектот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.