Русија наскоро ќе има 50 нуклеарни сатан-2 „високи 14 ката“, способни да ги редуцираат западните непријатели во „радиоактивни кратери“, вели шефот на вселенската агенција на Путин во новата закана.

Дмитриј Рогозин, шеф на Роскосмос, упати нова нуклеарна закана за Западот.
50 нови нуклеарни ракети „Сармат-2“ ќе бидат распоредени до есен, рече тој.
Нападот ќе ги намали сите непријатели на „радиоактивен кратер“, прогласи Рогозин.
„[Јас] ги советувам агресорите да разговараат поучтиво со Русија“, додаде тој.

Тој рече: „Со нуклеарно полнење, таков кратер на непријателска локација ќе биде … добро, многу голем и многу длабок – и радиоактивен.

„И не само една, туку точно онолку колку што најмоќната нуклеарна ракета во светот ќе испорача на територијата на жесток непријател.

„И наскоро ќе имаме речиси 50 такви Сармати [ракетата е позната на Запад како Сатана-2] на борбена задача.

Останува само да се советуваат агресорите да разговараат поучтиво со Русија.

Рогозин, поранешен вицепремиер и супер-лојалист на Путин, упати неколку неодамнешни закани за нуклеарни напади против Западот во кои е вклучен Сатана-2.

За својата последна закана, тој користеше снимки од рускиот ТВ канал Звезда, управуван од Министерството за одбрана.

Ракетата „Сатан-2“ е во висина на блок од 14 ката и тежи 208 тони, велат Русите.

Интерконтиненталната балистичка ракета има дострел од 11.200 милји и може да погоди цели со брзина од 15.880 милји на час откако ќе лета во вселената или преку северниот или јужниот пол.

Новинарот на ТВ Звезда, Александар Курски, на воениот полигон Кура на полуостровот Камчатка рече: „Овој кратер оставен од пробното лансирање на Сармат само ја разигрува мојата имагинација.

Рогозин, шефот на Роскосмос

„Нема боева глава, но длабочината е 8 метри и дијаметарот 20 метри.

Рогозин – кој е одговорен за рускиот дел во Меѓународната вселенска станица – минатата недела им се пофали на учениците и студентите дека Сатана-2 може да уништи „половина од брегот на континентот“ на западниот непријател „што можеби нема да ни се допадне поради неговата агресивна политика“.

Пред две недели Рогозин се закани дека ќе ја избрише Украина од картата и ќе го уништи Западот за половина час.

„НАТО води војна против нас“, рече тој тогаш. „Тие не го објавија тоа, но тоа не менува ништо. Сега тоа им е очигледно на сите“.

58-годишниот пријател на Путин рече: „Во нуклеарна војна, земјите на НАТО ќе бидат уништени од нас за половина час.

„Но, не смееме да го дозволиме тоа, бидејќи последиците од размената на нуклеарни напади ќе влијаат на состојбата на нашата Земја.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.