Русија одговори на заканата на Јапонија околу цената на нафтата

Поранешниот претседател Дмитриј Медведев предупреди дека предложеното ограничување на цената на нафтата од Токио може да ја подигне цената на суровата нафта на над 400 долари за барел.

Предлогот на Токио да се постави ограничување на цената на руската нафта ќе доведе до значително помалку нафта на пазарот и може драстично да ги зголеми цените на нафтата, предупреди во вторникот поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев.

Одговарајќи на идејата изнесена од јапонскиот премиер Фумио Кишида во неделата, Медведев напиша на својот канал Телеграм дека Јапонија „нема да има нафта ниту гас од Русија, како и никакво учество во проектот Сахалин-2 ЛНГ“ доколку Токио одлучи да поминете со предлогот.

„Јапонскиот премиер Кишида неодамна изјави дека плафонот за цената на руската нафта ќе биде поставен на половина од сегашната цена. Плус, ќе се создаде механизам кој нема да дозволи купување на нашата нафта по цена повисока од утврдената“, напиша поранешниот претседател.

Тој продолжи да објасни што би значело тоа кога ќе се „преведе од јапонски на руски“, пишувајќи дека таквиот потег сериозно ќе ја ограничи количината на нафта достапна на пазарот, што ќе предизвика нејзината цена да биде „многу повисока“.

„Всушност, таа ќе биде дури и повисока од предвидената астрономска цена од 300-400 долари за барел. Споредете го ова со динамиката на цените на бензинот“, рече Медведев.

За време на минатонеделниот самит на Г7, лидерите на Германија, Франција, Канада, САД, Обединетото Кралство, Јапонија и Италија се согласија да ја истражат можноста за воведување привремени ограничувања на цените на руските фосилни горива, вклучително и нафтата, наведувајќи го тековниот воен конфликт меѓу Москва и Киев.

Сепак, како што истакна Кремљ, за спроведување на мерка како онаа предложена од Јапонија најпрво ќе биде потребно одобрение од други земји. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во понеделникот изјави дека идејата на Кишида е само „една изјава, без донесени никакви одлуки“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.