Русија повеќе нема целосна контрола врз ниту еден од четирите „анектирани“ украински региони

Русија повеќе не е под целосна контрола на ниту еден од четирите региони на Украина за кои вели дека ги анектираше минатата недела, откако украинските војници напредуваа десетици километри во провинцијата Керсон на југот на земјата и остварија дополнителни придобивки на нејзиниот исток.

Во своето последно обраќање, Зеленски ја отфрли како „фарса“ руската анексија на украинска територија, која ги опфаќа регионите Керсон, Запорожје, Доњецк и Луганск. Одбивајќи да го спомене Владимир Путин по име, тој рече дека „некој некаде“ неодамна одржал, како што рече, „лажни референдуми“.
Русија повеќе нема целосна контрола врз ниту еден од четирите „анектирани“ украински региони

Во понеделникот руската војска призна дека силите на Киев пробиле во регионот Керсон. Таа објави дека украинската армија и нејзините „супериорни тенковски единици“ успеале да ги „пробијат нашите одбранбени линии“ околу селата Золтаја балка и Александровка.

Портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека руските војници окупирале, како што наведе, „претходно подготвена линија на одбрана“. Тие продолжија да нанесуваат „голема огнена штета“ на украинските сили, додаде тој.

Неговите коментари се признание дека украинската контраофанзива на југот на земјата добива значителен замав, два месеци откако започна. Излегува дека украинските бригади го направиле својот најголем пробив во регионот од почетокот на војната, пробивајќи ја линијата на фронтот и правејќи брз напредок по реката Днепар.

Киев официјално не ги потврди овие успеси. Руски извори признаа дека украинската тенковска офанзива се движела по десниот брег на реката, заземајќи голем број села на патот и заканувајќи ги линиите за снабдување на илјадници изолирани руски војници.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето ноќно обраќање рече дека 129-та бригада на Украина од градот Криви Рих, каде што вообичаено живее, ги ослободила населбите Архангелск и Мирољувка во областа Керсон на северот на земјата. Војниците на бригадата го кренале жолто-синото знаме во Мирољувка од покривот на зградата, која била оштетена од граната.

Руските воени блогери го опишаа напредокот на Украина како „спектакуларен“. Тие рекоа дека киевските трупи биле во близина на Дудчани, на околу 30 километри од областа каде што бил фронтот пред нивниот пробив, што укажува на еден од најбрзите пробиви за време на војната.

Шефот на Западниот воен округ на руската војска, наводно, бил сменет вчера поради неодамнешните зголемувања на даноците, што е знак на превирања во руската воена команда, пишува Гардијан. Медиумите на РБЦ објавија дека генерал-полковник Александар Журављов добил отказ. Неговиот округ е еден од петте што ги сочинуваат руските вооружени сили.

Иницијативата уследи по критиките на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров за време на викендот на Валери Герасимов, шеф на кабинетот на Путин, поради загубите во Лиман.

„Ова е јасно поврзано со воените грешки, кои се потешко се сокриваат. Кремљ бара жртвени јарци“, изјави поранешен функционер на руското Министерство за одбрана, кој соработуваше со Журављов. „Притисокот врз командантот на руските вооружени сили Валериј Герасимов само ќе се зголемува.

Во своето последно обраќање, Зеленски ја отфрли како „фарса“ руската анексија на украинска територија, која ги опфаќа регионите Керсон, Запорожје, Доњецк и Луганск. Одбивајќи да го спомене Владимир Путин по име, тој рече дека „некој некаде“ неодамна одржал, како што рече, „лажни референдуми“.

„Кога беше вратено украинското знаме, никој не се сеќава на руската фарса со некои хартии“, рече Зеленски. „Освен, се разбира, агенциите за спроведување на законот на Украина, бидејќи секој кој е вклучен во каков било елемент на агресија врз нашата земја ќе одговара.

Во петокот Путин одржа голема церемонија на потпишување (договор за анексија на територии) во Кремљ со четворица назначени од Русија „лидери“ на окупираните украински региони. Тој најави дека териториите ќе бидат руски „засекогаш“ и рече дека ќе ги искористи „сите расположливи средства“ за да ги одбрани, алудирајќи на нуклеарно оружје. Руската Државна Дума, Долниот дом на Парламентот, вчера ја одобри оваа иницијатива.

Но, стратегијата на Кремљ брзо пропадна во услови на понижувачки порази на фронтот и конфузија околу тоа каде всушност беа новите меѓународни „граници“ на Русија. Во текот на викендот, украинските војници повторно го освоија градот Лиман во областа Доњецк, кој теоретски е дел од Русија.

Портпаролот на Путин, Дмитриј Песков, не даде појаснување во понеделникот кога рече: „Ќе продолжиме да се консултираме со луѓето што живеат во овие области“.

Излегува, пишува Гардијан, дека тоа е „формула за спас на образот“ во случај на натамошни порази од Русија во наредните денови и недели, што изгледа многу веројатно.

Високите советници на Зеленски на шега укажаа на апсурдноста и надреализмот на руската „анексија“ на територии врз кои Москва истовремено ја губи контролата.

Олексиј Арестович во понеделникот на Твитер напиша дека „се повеќе населби брзо се повлекуваат од Руската Федерација“. „Сега во регионот Керсон“, додаде тој.

Само околу 30 отсто од регионот Запорожје е под руска окупација. Ова ја вклучува нуклеарната централа Запорожје, но не и градот Запорожје, главниот урбан центар. Каналите на социјалните мрежи посочија дека руските војници неодамна спречиле цивили да ја преминат границата на територијата што ја администрира украинската влада, со стотина автомобили заглавени.

Русија сè уште окупира околу 15 отсто од Украина, вклучувајќи го и Крим. Сепак, од септември, Украинците вратија големи делови од територијата во двојна контраофанзива на северо-запад и југ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.