Русија повторно го намали извозот на природен гас во европските земји. Франција целосно исклучена

Русија повторно го намали природниот гас за Европа во петокот, вклучително и намалување на протокот за половина кон Италија и Словачка и целосно кон Франција, бидејќи земјите работеа на олеснување на нивната зависност од руските испораки среде војната во Украина.

Тоа го означува третиот ден на значително намалување на горивото што ја напојува индустријата и произведува електрична енергија во Европа, што ги погоди и Германија и Австрија. Дополнително ги зголеми веќе високите цени на енергијата што предизвикуваат рекордна инфлација во Европската унија.

Русија извести за техничкиот проблем за прекините на клучниот гасовод Северен тек 1 што им служи на Германија и Франција, велејќи дека опремата што се реновира во Канада е заглавена таму поради санкциите на Западот. Водачите во Германија и Италија ги нарекоа намалувањата политички потег, а тоа ги ескалира енергетските тензии во Европа, по претходното прекинување на природен гас од Русија за Полска, Бугарија, Финска, Холандија и Данска.

Русија ѝ кажа на словачката државна компанија за гас SPP дека ќе ја намали испораката во земјата за 50%, рече директорот на SPP Ричард Прокипчак на конференција во Братислава. Причината за намалувањето не е јасна.

Рускиот државен енергетски гигант Газпром изјави за италијанската гасна компанија Ени истиот ден дека ќе испорача само 50 отсто од бараната количина гас за петок, со што ќе го намали протокот на еден од најголемите европски увозници на руски гас трет ден.

„Газпром“ ја намали за 15 отсто побараната испорака на Италија во средата. Новинската агенција АНСА објави дека руската компанија го намалила за 35 отсто во четвртокот. Италија добива 40 отсто од својот гас од Русија, но работи на изнаоѓање алтернативни извори во земји како Алжир.

А Франција веќе не добива никаков природен гас од Русија. Францускиот оператор за гасна мрежа GRTGaz соопшти дека руските испораки преку Германија запреле во средата, откако паднале за 60% во првите пет месеци од годината.

Операторот во петокот рече дека и покрај запирањето на руските испораки, не се очекуваат прекини во снабдувањето со гас ова лето, делумно благодарение на повеќе испораки преку Шпанија. Франција вообичаено добива околу 17% од својот природен гас од Русија, но целокупниот гас е релативно мал дел од енергетскиот микс на Франција, со околу 16%.

Намалувањето на испораките за Франција е „последица на веќе познатото намалување“ на испораките на гас преку гасоводот Северен тек 1, изјави портпаролот на германското Министерство за економија, Стефан Габриел Хауфе. Тој немаше дополнителни детали за конкретни причини за намалувањето.

Русија соопшти дека канадските санкции го спречиле германскиот партнер Сименс енерџи да испорача опрема што била испратена таму за да се ремонтира. Германската влада рече дека одржувањето не требаше да биде проблем до есен и дека руската одлука требаше да сее несигурност и да ги зголеми цените.

Во Словачка, Прокипчак го минимизираше влијанието на намалувањата и покрај тоа што „се соочува со реален ризик (испораките од Русија) целосно да запрат“, новинската агенција ЦТК ја цитираше неговата изјава.

Претходните денови кратењата достигнаа 10% во средата и 34% во четвртокот. За да го диверзифицира снабдувањето, Словачка неодамна склучи договор со Норвешка за добивање гас од Северното Море преку Германија, а исто така и течен гас од други земји.

Министерот за економија Ричард Сулик рече дека новите договори ќе ја намалат зависноста на неговата земја од рускиот гас за 65%. Пред договорите, Словачка добиваше 85 отсто од гасот од Русија.

Словачка има околу една третина од едногодишната потрошувачка на земјата во своите складишта за гас и планираше да има доволно гас за зимската сезона складиран до 10 јули.

Австриската компанија за нафта и гас ОМВ во четвртокот соопшти дека Гаспром ја информирал за намалување на испораките, но не прецизираше за колку.

Европската унија се обидува да го намали увозот на гас од Русија за две третини до крајот на годината и го искористи увезениот течен гас од САД за да почне да ја надополнува таа празнина. Но, експлозијата и пожарот во клучниот извозен капацитет на САД во Фрипорт, Тексас, одзеде една петтина од капацитетот за извоз на гас на земјата и ја подвлече загриженоста за кревкоста на испораките на гас во Европа.

Краткорочните цени на природниот гас останаа покачени во петокот, на 126 евра за мегават за фјучерси на гасот пред еден месец. Тоа е за околу 50% повеќе од понеделник.

Цените на бензинот паднаа со крајот на зимската грејна сезона, нудејќи одредено олеснување за европските комунални претпријатија кои се обидуваат да наполнат подземно складиште за да имаат доволно за да ја поминат следната зима.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.