Русија предупредува дека Европа ќе „исчезне“ во нуклеарна апокалипса ако Западот и даде ракети на Украина

Минатиот месец Русија предупреди дека Европа ќе „исчезне“ во нуклеарна апокалипса во последната закана на Кремљ за судниот ден за снабдување на Украина со проектили.

Русија предупредува дека Европа ќе „исчезне“ во нуклеарна апокалипса ако Западот и даде ракети на Украина

Виачеслав Володин, шефот на Државната дума, се нафрли откако поранешниот министер за надворешни работи на Полска Радослав Сикорски рече дека западните сојузници би можеле да испратат повеќе оружје во опколениот Киев.

Сикорски тврдеше дека Владимир Путин го прекршил Будимпештанскиот Меморандум за безбедносни гаранции од 1994 година, кој ја оправдува испораката на нуклеарно оружје од Запад.

Тој изјави за украинскиот канал Еспресо ТВ дека ракетите „ќе и дадат можност на Украина да ја брани својата независност“.

Украина се согласи да се откаже од целото свое нуклеарно оружје останато од падот на Советскиот Сојуз и се приклучи на Договорот за неширење на нуклеарното оружје.

Володин ги критикуваше забелешките, пишувајќи на Телеграм: „Со такви пратеници, Европејците ќе имаат многу посериозни проблеми од оние со кои веќе се соочија денес (бегалци, рекордна инфлација, енергетска криза), „Сикорски предизвикува нуклеарен конфликт во центарот на Европа“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.