Русија префрли хиперсонични ракети „кинжал“ во Белорусија! Фотографиран е и МИГ-31 со проектил

Да, конечно е потврдено дека Русија и префрлила на Белорусија хиперсонични ракети 9-A-7660 Kinzhal (НАТО ознака Kh-47M2). Потврдата дојде по гледањето на тие проектили на руските борбени авиони МиГ-31 стационирани во Белорусија, кои објавија дека воената епизода во Украина е далеку од завршена, како што некои мислат.

Имено, од почетокот на војната во Украина, Русија двапати изврши напади со хиперсонични ракети од типот Кинжал во централна и западна Украина. Во двата наврати, ракетите беа лансирани длабоко oд руска територија, а сега за прв пат ракетите се доближуваат до Украина, што предизвикува нервоза во Киев.

Русија префрли хиперсонични ракети „кинжал“ во Белорусија! Фотографиран е и МИГ-31 со проектил

Така, Русија сега барем не го крие фактот дека ракетите „кинџал“ беа испратени во Белорусија, што го направи влогот на оваа игра уште поголем.

Инаку, на 16 октомври во утринските часови на небото над белорускиот главен град Минск се појавија неколку ловци МиГ-31 кои извршија 20-минутен лет над градот. Тоа предизвика паника на Запад дека се работи за носачи на авиони на хиперсонични крстосувачки ракети и дека се работи за верзија на МиГ-31К. Секако, на знамињата немаше ками и авионите се вратија во базата Мачулишчи, каде на аеродромот се наоѓа 50-та мешовита воздухопловна база и главниот штаб на воздухопловните сили на Белорусија.

Неформално е потврдено дека на небото на Белорусија патролираат и 6 ловци МиГ-31. Западните медиуми наведуваат дека станува збор за верзија на МИГ-31К што носи хиперсонични ракети од типот Кинжал, но до сега ниту едно видео, вклучително и она над Минск, не можеше со сигурност да се каже дека тие авиони носат хиперсонични ракети.

Во текот на следните неколку дена, базата стана фокус и на воено-шпионските сателити и на комерцијалните. На објавената снимка можеше да се види дека на слетувањата има четири МИГ-31, но она што не можеше да се види е дали во авионите имало хиперсонични ракети од типот Кижал.

И НАТО пактот не седеше со скрстени раце и не чекаше ниту еден час, туку испрати извидувачки авиони долж границата со Белорусија за да ги набљудуваат од територијата на Полска настаните внатре во Белорусија, со посебен осврт на приказната за МиГ-31. вооружени со кинџали.

И тогаш, како што се случува, угледните и правољубиви британски медиуми се вклучуваат во целата приказна и почнуваат да ја спинуваат приказната.

Токму во британските таблоиди се појавија сателитски снимки од белоруската воена база Мачулишчи, што беше аларм за британското разузнавање, а уште повеќе меѓу британските таблоиди по откривањето на руските борбени авиони МиГ-31 вооружени со хиперсонично крстарење 9-А. проектили -7660 Kinzhal (Kh-47M2).

Британските медиуми го оквалификуваа како директна закана за островот кој се заканува од правец на Белорусија.

Таблоидот „Дејли стар“ (Дејли стар) наведува дека овие авиони се забележани во Белорусија, на оддалеченост од околу 1.770 километри од Велика Британија, што значи дека по лансирањето би можеле да „фрлат“ на нејзина територија. Воените експерти тоа го толкуваат како закана и предупредување за Велика Британија, бидејќи овие авиони со ракети „Кинжал“ се на оддалеченост што не и одговара на Велика Британија.

„Сан“ објави напис со наслов „Руската ракета Кинжал на нуклеарен погон на дистанца од Лондон во застрашувачко предупредување до Западот“. Во текстот се наведува дека Кремљ ги поместил ракетите со цел да и се закани на Велика Британија.

Според британските разузнавачи, смртоносното оружје било пренесено на околу 1.770 километри од Лондон. Министерството за одбрана ги објави истите ажурирани информации со слика направена на аеродром на околу осум милји (околу 10 километри) јужно од белорускиот главен град Минск.

Овој британски таблоид забележува дека вселенски сателит забележал присуство на два ударни МиГ-31К на аеродромот и дека „во близина има ракетен контејнер долг седум метри“.

Медиумот нè потсетува дека „Кама“ може да лета 12 пати побрзо од брзината на звукот, дека лансирањето на ракетата е речиси невозможно да се открие, бидејќи не постои начин да се пресретнат овие проектили со системите за противвоздушна одбрана што ѝ се достапни на Велика Британија. Сега рускиот „Кинжали“ ќе може побрзо да стигнат до Лондон – „за околу 9 минути“.

И тоа беше крајот на тоа. Британските медиуми шпекулираа, Украина се плашеше, а Русите конечно открија, не јавно, туку индиректно преку фотографии, дека хиперсонични ракети Кинжал пристигнале во Белорусија, што предизвика уште поголема вознемиреност кај Украинците и ги подгреа сомнежите за претстојното отворање на северниот фронт.

Она што е интересно во оваа прилика е дека Русија пред почетокот на нападот на Украина на 9 февруари 2022 година ги префрли ракетите Кинжал и МиГ-31 на аеродромот Чакаловски во Калининградската област, а истото сценарио го повтори и во август оваа година. што го направи многу поблиску од Белорусија.

И покрај тоа, Русија продолжи да ја загрева сагата МиГ-31 кога на 27 октомври, официјално за прв пат од почетокот на војната во Украина, Министерството за одбрана на Руската Федерација преку својот телевизиски канал ТВ Звезда објави краток клип во кој наведуваат дека борбениот авион МиГ-31БМ користел во воздушните операции над Украина.

Инаку, претходно имаше информации дека овие борбени авиони биле користени во војната во Украина, пред се како носачи на хиперсонични ракети Кинжал, во два наврати. Последен пат беше спомната нивната употреба на небото над регионот Белгород.

Во фокусот на приказната бил пилот кој се претставил како Александар, кој на камерите на руската ТВ Звезда додека стоел пред својот ловец МиГ-31БМ изјавил дека пред извесно време со воздух со долг дострел соборил украински СУ-24. – ракети-воздух, најверојатно R-37 кои вообичаено се гледаат прикачени под крилата на МиГ-31.

Руските медиуми сугерираат дека станува збор за украински извидник СУ-24МР кој неодамна бил соборен над регионот Полтава, а кој бил користен за откривање радари и места за противвоздушна одбрана во регионот на Белгород со цел МиГ-29 и СУ-27 да лансираат HARM антирадарски проектили.

Инаку, овде треба да се додаде дека една од верзиите на приказната вели дека виновникот за соборувањето на овој СУ-24МР, СУ-27 и МиГ-29 бил системот за ПВО со долг дострел С-300В4.

Покрај Р-37 и Р-77, на видеото се прикажани и три ракети воздух-воздух Р-73 дизајнирани за блиска воздушна борба. Како што се наведува, авионите полетале од Балбек на Крим, каде што биле преместени на почетокот на октомври.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.