Русија се повлекува од СТО, СЗО??

Долниот дом на рускиот парламент, Државната дума, планира да разговара за потенцијалното повлекување на земјата од Светската трговска организација (СТО) и Светската здравствена организација (СЗО), според Пјотр Толстој, потпретседател на парламентот.

„Министерството за надворешни работи испрати список на такви договори до Државната дума и заедно со Советот на Федерацијата [горниот дом на парламентот] планираме да ги оцениме и потоа да предложиме да се повлечеме од нив“, рече Толстој во вторникот.

Потпретседателот рече дека Русија веќе го откажала членството во Советот на Европа, а следно е излегувањето од СТО и СЗО.

„Русија се повлече од Советот на Европа, сега следниот чекор е да се повлече од СТО и СЗО, кои ги занемарија сите обврски во однос на нашата земја“, рече тој.

Толстој додаде дека се очекува владата да ги ревидира меѓународните обврски и договори на Русија кои во моментов не носат никаква корист, туку директно ѝ штетат на земјата.

Во април, рускиот претседател Владимир Путин рече дека „незаконските“ ограничувања поставени на руските компании од страна на западните држави се спротивни на правилата на СТО, и ѝ рече на владата да ја ажурира стратегијата на Русија во организацијата до 1 јуни.

Одлуката е донесена во време на опсежните западни санкции наметнати на Москва поради нејзината воена операција во Украина, започната кон крајот на февруари. Оттогаш, Русија е подложена на околу 10.000 насочени ограничувања, што ја прави најсанкционирана земја во светот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.