РУСИЈА ЈА ОБЈАВИ КАРТАТА НА ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД ХЕРСОН: Повлечени се повеќе од 30.000 војници и околу 5.000 парчиња оружје и опрема (ВИДЕО)

Руското Министерство за одбрана издаде соопштение во кое потврди дека сите руски војници се повлечени од западниот брег на регионот Херсон.

„На левиот (источниот) брег е повлечен целосен персонал, оружје и воена опрема. Вкупно се повлечени повеќе од 30.000 руски воен персонал, околу 5.000 парчиња оружје и воена опрема, како и материјални средства“, се вели во соопштението.

РУСИЈА ЈА ОБЈАВИ КАРТАТА НА ПОВЛЕКУВАЊЕТО ОД ХЕРСОН: Повлечени се повеќе од 30.000 војници и околу 5.000 парчиња оружје и опрема (ВИДЕО)

Потоа додале дека на десниот брег не останало ниту едно парче воена опрема или оружје.

Русите ја објавија и мапата за повлекување, која ја објави портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков на брифинг претходно денеска.

Портокаловите области на картата се под руска окупација, а целата област на Херсонската област на западната страна на реката Днепар сега е бела, што значи дека повеќе не е во руски раце.

Градот Херсон е означен со жолта боја, на дното на картата во средината.

По повлекувањето на руските војници од областа Херсон, Украинците излегоа на улиците и славеа во центарот на градот.

На социјалните мрежи, украинските власти споделија снимка на која се гледа како луѓето извикуваат „Вооружени сили на Украина“.

Денеска на социјалните мрежи беа објавени фотографии и видеа на кои се гледа дека мостот Антониевски, главниот канал над реката Днепар во Херсон.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.