Русија ќе продолжи да уништува градови. Следна е војната за Донбас

Најновиот извештај на британското разузнавање потврдува дека руското „релативно брзо заземање“ на Лисичанск им овозможило на нејзините сили да ја прошират својата контрола врз речиси целата област на Луганск.

Петмесечната војна во Украина влезе во нова фаза. Руските сили се фокусираат на нивните воени цели во Доњецк, источна Украина, откако рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во соседен Луганск. Институтот за проучување на војната објави дека Путин најверојатно наредил „оперативна пауза по руското заземање на Лисичанск“.

– Путин го претстави заземањето на Лисичанск и Луганската област како голема победа на руските сили во Украина и рече дека руските единици кои учествувале во битката за Лисичанск треба да одморат за да ги зголемат своите борбени способности. Јавниот коментар на Путин најверојатно требаше да ја сигнализира неговата загриженост за благосостојбата на неговите војници во светлината на повремените поплаки во Русија за третманот на руските војници. Не е јасно дали руската војска ќе ги прифати ризиците од доволно долга оперативна пауза за да им дозволи на овие веројатно исцрпени сили да ја вратат својата сила, вели институтот.

Последниот извештај на британското разузнавање потврдува дека руското „релативно брзо заземање“ на Лисичанск им овозможило на нејзините сили да ја прошират својата контрола врз речиси целата област на Луганск и тврдат дека постигнале значителен напредок кон политичката цел што ја претстави како непосредна цел на војната – „ослободувањето“ на Донбас.

Битката за Донбас се карактеризира со бавен напредок и масовна руска употреба на артилерија, срамнување на градови и градови со земја. Борбите во регионот на Доњецк речиси сигурно ќе продолжат на овој начин – наведуваат британските служби.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.