Русија ќе ја снабди Белорусија со ракетни системи Искандер-М кои можат да лансираат нуклеарно оружје

Системите со нуклеарен капацитет треба да пристигнат во Белорусија „во наредните месеци“, рече претседателот Путин.

Што е побарано?

Лукашенко побарал и помош од Русија за надградба на белоруските авиони за да можат да носат проектили со нуклеарни боеви глави
Русија ќе го снабдува соседот со ракетни системи Искандер-М.

Москва ќе му обезбеди на Минск мобилни ракетни системи со краток дострел Искандер-М, изјави рускиот претседател Владимир Путин за време на средбата со неговиот белоруски колега Александар Лукашенко во саботата.

„Одлуката е донесена. Во следните неколку месеци, ќе ги пренесеме во Белорусија тактички ракетни системи Искандер-М, кои можат да користат и балистички и крстаречки ракети, и во нивната конвенционална и во нуклеарна верзија“, објави Путин на средбата на двајцата лидери во Санкт Петербург.

Рускиот претседател предложи министрите за одбрана и началниците на Генералштабот на соседните земји сега да се соберат и да започнат „да ги разработуваат сите детали од оваа заедничка работа“.

За време на состанокот, Лукашенко побарал и помош од Русија за надградба на белоруските авиони за да можат да носат проектили со нуклеарни боеви глави.

Тој рече дека е сè позагрижен од обуката на воени авиони на САД и НАТО во близина на белорускиот воздушен простор.

Путин се согласи да помогне, велејќи дека „оваа модернизација треба да се изврши во фабриките за авиони во Русија. Ќе се договориме како тоа да се случи“.

Во мај, Лукашенко објави дека Белорусија го купила „потребниот“ број мобилни ракетни системи Искандер-М и системи за противвоздушна одбрана С-400 од Русија. Тој исто така рече дека Москва ќе му помогне на Минск во производството на ракети, вклучително и оние што ги користат Искандерите. Системите „Искандер-М“ (името за известување на НАТО е СС-26 Стоун) беа ставени во функција на руската војска во 2006 година. Тие можат да испукаат проектили и со конвенционални и со нуклеарни боеви глави на оддалеченост до 500 километри.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.