РУСКАТА АРМИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА ПОВТОРНО ПРИСТИГНУВА ВО БЕЛОРУСИЈА: Првата голема воена формација помина низ железничката станица во Минск!

Првиот железнички состав натоварен со борбена и неборбена опрема пристигна денеска на Железничката станица во Минск. Составот се состоеше од цистерни за гориво, товарни возила и повеќецевни ракетни фрлачи БМ-21 Град, БМ-27 Ураган.

РУСКАТА АРМИЈА И ТЕХНОЛОГИЈА ПОВТОРНО ПРИСТИГНУВА ВО БЕЛОРУСИЈА: Првата голема воена формација помина низ железничката станица во Минск!

Составот на тешка борбена опрема го влечеше локомотива на руската железничка армија. Со ова и официјално започна фазата на префрлање на тешка борбена опрема од Русија во Белорусија.

Многумина ја побиваат тезата, која веќе почна да се шири во јавноста, дека рускиот претседател Владимир Путин планира повторно да го активира северниот фронт кон Киев, од кој руската армија се повлече на крајот на април годинава.

Инаку, во вторник, на 27 септември 2022 година, беше завршена вежбата BelŽD (Белоруски државни железници), чии вработени ги извршија следните дејствија: проверка на местата за утовар и истовар на железничките станици со учество на службеници од одделот БелжД и ВОСО. команда (воена служба за врски на вооружените сили на Руската Федерација;

Извршен е ремонт на платформите за утовар и истовар (по потреба) како и подготовка на вагонски приоди до точките за утовар и истовар на станиците;

Приклучок на железнички станици на истоварни манентални локомотиви.

Посебно внимание беше посветено и на развојот на распоредот за движење на воените ешалони по трасите што ги покрива Белоруските државни железници по добивањето планови за воен железнички транспорт.

Многумина познавачи на актуелните настани во Русија и Белорусија укажуваат дека тоа се сигурни знаци дека руската армија би можела повторно да се врати во Белорусија, но овојпат побројна, како во однос на војниците, така и во однос на борбената опрема.

Сепак, има се повеќе луѓе кои се сомневаат дека тоа навистина ќе се случи, но малку подобро упатените тврдат дека на неодамнешната средба меѓу Путин и Лукашенко најмногу се било договорено.

Исто така, паралелно со оваа информација, кружи веста дека Русија ќе испрати 200.000 војници во соседната земја. Останува да видиме дали се работи за воена вежба или најава за подготовките за повторно отворање на северниот фронт.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.