Руската војска ги коментираше експлозиите на Крим

Руското Министерство за одбрана објави официјално соопштение за експлозиите на воениот аеродром Саки на полуостровот Крим, објаснувајќи дека инцидентот бил предизвикан од детонација на авијациска муниција складирана на локацијата.

Руската војска ги коментираше експлозиите на Крим

Експлозиите се случија во близина на градот Новофедоровка во вторникот попладне, при што локалните жители известија дека слушнале неколку експлозии кои доаѓале од аеродромот и споделиле видео на интернет на кои се гледа чад што доаѓа од областа. Според очевидци, експлозиите ги исфрлиле прозорците на куќите во близина на аеродромот.

Москва соопшти дека никој не е повреден во експлозијата и дека ниту една од авијациската опрема на аеродромот не била оштетена од експлозиите.

„Се преземаат мерки за гаснење на пожарот и откривање на причините за експлозијата. Според извештајот од локацијата, немало влијание на пожар во складиштето за складирање муниција на аеродромот“, соопшти Министерството за одбрана.

Локалните власти соопштија дека се зајакнати сите неопходни мерки за да се обезбеди безбедност на инфраструктурните објекти и на населението во близина на аеродромот.

Новофедоровка се наоѓа на брегот на Крим на околу 40 километри северозападно од регионалниот главен град Симферопол. Воздухопловната база Саки е на периферијата на населбата и дел од персоналот живее во градот.

За време на советско време, аеродромот бил центар за обука на пилоти на носачи на авиони. Руската морнарица го користи за обука на пилоти откако Крим се приклучи на Русија во 2014 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.