РУСКАТА ВОЈСКА СТАЦИОНИРА ТЕШКО ОРУЖЈЕ НА ГРАНИЦАТА СО УКРАИНА: ФОТОГРАФИРАН ТЕНКОВСКИ ВОД ОД 6 ТЕНКОВИ Т-90М ВО РЕГИОНОТ БЕЛОГОРОДСК!

Во регионот Белогород е забележан и фотографиран тенковски вод од 6 модернизирани тенкови Т-90М. Благодарение на осамениот резервист, јавноста прво преку Телеграм, а потоа и на Твитер дозна дека чета тенкови е забележана во близина на границата со Русија.

РУСКАТА ВОЈСКА СТАЦИОНИРА ТЕШКО ОРУЖЈЕ НА ГРАНИЦАТА СО УКРАИНА: ФОТОГРАФИРАН ТЕНКОВСКИ ВОД ОД 6 ТЕНКОВИ Т-90М ВО РЕГИОНОТ БЕЛОГОРОДСК!

Елем, гордиот војник убаво го сликал сето тоа и командниот тенк кој се гледа од руското знаме, како и локацијата каде што се наоѓа. Дубровка – регионот Белгорос, 7 километри од украинската граница. Фотографијата е направена во петок, 30 септември.

Од самиот почеток на рускиот напад на Украина, руската армија, покрај Т-72 и Т-80, употреби и модернизирани верзии и тенкот Т-90. Во март, наводно, бил забележан и Т-90М. И сите од нив во насока Харков. Едниот беше уништен од самите Руси, другиот неодамна беше заробен од Украинците, по што целиот дигитален свет коментираше што има внатре, а некои од нив видоа и опрема од армијата.

Елем сега објави ново видео од модернизираниот Т-90М прорив-3. А каква е таа тајна во тој резервоар. Генерално ништо, но тенкот е модернизиран, а западните и регионалните аналитичари велат дека Русија повеќе нема такви модернизирани тенкови. Дали е тоа точно?

Тенкот за прв пат беше прикажан во јавноста на Денот на тенкистите на 9 септември 2016 година, како дел од промоцијата на проектот наречен „ПРОРИВ-3“, односно „Пробив“, кој го означува процесот на модернизација на оклопните единици на руската армија. Потоа беше објавено дека 400 тенкови Т-90 во верзија А ќе бидат модернизирани во верзија М. Проектот за модернизација вклучуваше нов пиштол, електроника, оклопна заштита и пасивна и активна, така што тенкот тежок 46 тони достигна тежина од речиси 50 тони. . И покрај ова, овој тенк е полесен од германскиот Leopard 2, американскиот Abrams M1 A2/SEP, францускиот Leclerc…

Експертите од дизајнерското биро „Трансмаш“ поставија нов топ 2А82-1М на тенкот, инсталиран и на новиот руски тенк „Армата“, но некои познавачи на тенкови тврдат дека станува збор за нов топ бидејќи има пренасочувач на барут гас, кој Армата го нема. Тенкот има сет од 45 гранати, инсталирана е противоклопна ракета „рефлекс М“ управувана со ласер, која може да уништи спротивен тенк на растојание од 5 километри. Ракетата продира во оклоп со дебелина до 1.200 mm.

Оклопна заштита

Тенкот доби и систем за активна заштита, кој беше поставен на тенкот „Афганит“ и „Малахит“. Како пасивна заштита, тенкот доби модуларен дополнителен оклоп „реликвија“, што го намалува пробивањето на подкалибарските проектили за 40 отсто, а продорот и смртоносноста на кумулативните до 70 отсто. Дебелината на дополнителниот оклоп варира, во зависност од тоа каде е поставен, од 450-950 mm, при што најголемата концентрација е на предната и на страната на резервоарот. Со основен оклоп и дополнителен оклоп, дебелината на модернизираниот тенк е околу 1.500 mm.

За прв пат Т-90М доби и висечка мрежа за заштита од пенетрација на кумулативни проектили, а искуството од Сирија покажа дека најголемиот број на удари на тенкот имало токму на спојот на телото и куполата на резервоарот.

Тенкот доби и нова муниција од калибар што продира во дебелина на оклопот од 900 mm.

Екипажот во внатрешноста доби заштита од келвар, со што се намалува пенетрацијата на проектилите во резервоарот и се спречува смртта на екипажот или се сведува на минимум.Резервоарот е опремен и со елементи на радио електронско заглавување, кои го намалуваат брзото откривање на резервоарот по локатори.

Од дополнителното оружје, тенкот има два митралези ПКТ-М од 7,62 мм и еден митралез од 12,7 мм како дел од борбената станица далечински управувана “КОРД МТ”.

Од дополнителна опрема, тенкот има нов теренец, ласерски далечина безбедно за очите на стрелачот и ласерски емитер за противтенковски проектили. Топџија има уред за видување со канал за термичка слика од новата генерација, ТВ канал CCDL и помошен уред за нишане за дневни услови.

Значаен сегмент од промената е направена во заштитата од проектили во ротациониот транспортер на автоматскиот натоварувач, дистрибуција на гориво. Тенкот има вградени заглавувачи на противтенковски мини и мини за ИЕД. Подот на резервоарот во споредба со T 90 е зајакнат со дополнителна челична плоча, што го намалува или ублажува ризикот од експлозија на противтенковска мина.

Погон

Во резервоарот е вграден посилен дизел мотор од 1.130 КС, кој му овозможува на резервоарот да достигне брзина од 50 километри на час. Максималниот радиус на движење е до 550 километри. Менувачот е автоматски, а возачот го контролира резервоарот со помош на воланот, а не со помош на лостови. Резервоарот е опремен и со уред за следење на работата на сите електрични кола во резервоарот со цел навреме да се детектираат дефекти или дефекти на поединечни системи. Резервоарот има систем за климатизација и греење, како и нов NHB суета, уред за итно откривање и гаснење пожар.

Екипажот на тенкот има оклопни работни комбинезони од типот „Воин“.

На почетокот на 2019 година, еден баталјон од овие тенкови и беше доставен на руската армија, односно 42 тенкови, од кои 10 беа новопроизведени Т-90, а останатите беа тенкови кои беа во оперативна употреба. Државната програма за набавка на оружје предвидува дека до 2025 година во руската армија требало да бидат модернизирани 200 од овие тенкови. Според некои проценки, цената на еден ваков тенк е околу 4,5 милиони долари.

Изведбата на модернизираниот тенк беше потврдена на воените маневри Запад 2017, 2018, 2019 и 2022 година, кои се одржаа во пресрет на рускиот напад врз Украина.

Наводната цена на овој тенк се проценува на 4,5 милиони долари.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.