Руската нуклеарна подморница Белгород ја напуштила својата база, НАТО не знае каде е

НАТО ги предупреди своите членки дека Русија ја придвижила големата нуклеарна подморница Белгород со најновото оружје кое наскоро може да го тестира.

Посејдон е беспилотно летало за кое се верува дека е способен да помине големи растојанија под вода пред да експлодира со таква сила што ќе предизвика нуклеарно цунами со бранови високи до половина километар кои би можеле да ги потопат или зрачат крајбрежните градови…
Руската нуклеарна подморница Белгород ја напуштила својата база, НАТО не знае каде е

Подморницата „Белгород“ ја напушти својата база во Арктичкиот круг и можеби е на пат кон Карското Море за да го тестира подводниот нуклеарен дрон „Посејдон“, се вели во известувањето на НАТО објавено во италијанските медиуми во текот на викендот.

Посејдон е беспилотно летало за кое се верува дека е способен да помине големи растојанија под вода пред да експлодира со таква сила што ќе предизвика нуклеарно цунами со бранови високи до половина километар кои би можеле да ги потопат или зрачат крајбрежните градови, пишува Дејли мејл.

Додека од една страна се претпоставува дека подморницата Белгород е можен кандидат за диверзантска мисија на гасоводот Северен тек бидејќи носи мини-подморници способни да извршат напади на подводна инфраструктура, од друга страна, се сомнева дека ова беше возможно бидејќи со 180 метри должина, еден од најголемите во светот и неговото неоткриено влегување во Балтичкото Море е речиси невозможно.

Не е јасно дали подморницата Белгород би имала време да стигне до Балтикот од својата база во Белото Море, на растојание од 3.000 милји, без да се забележи нејзиното отсуство.

НАТО потоа испрати предупредување до сојузниците дека подморницата „недостасува“, но додаде дека сепак се верува дека е на Арктикот.

Не се знае точно кога е испратено предупредувањето, но првпат го објави италијанскиот весник Ла Република во неделата.

Боевата глава што ја носи дронот Посејдон никогаш не била тестирана
Подморницата Белгород е оперативна од јули, а дронот Посејдон е едно од четирите оружја од новата генерација што Путин ги најави уште во 2018 година и се верува дека сега е во функција.

Според руските медиуми, тој е способен да помине 6.000 милји под вода пред да детонира нуклеарна боева глава од два мегатони – 130 пати поголема од бомбата фрлена на Хирошима.

Боевата глава што ја носи Посејдон никогаш не била тестирана поради меѓународните договори со кои се забранува тестирање на нуклеарно оружје. Нивното кршење, дури и во оддалечените води на Арктикот, би се сметало за голем провокативен потег на Русија.

Познато е и дека подморницата Белгород може да патува до 120 дена без да се врати на површината.

Руската агенција ТАСС неодамна објави дека дронот Посејдон има неограничен домет и максимална брзина поголема од 125 километри на час.

Уникатните карактеристики на системот Посејдон ќе и помогнат на морнарицата успешно да се бори против носачите на авиони и целните групи на потенцијални ривали во секој конфликт во океанот, како и да ги уништи крајбрежните инфраструктурни објекти – вели главниот аналитичар на Генералштабот, адмирал Игор. Катасонов.

Експертот Х.И. Сатон смета дека ова е сосема нов вид оружје кое ќе ги принуди западните морнарици да го променат планирањето и да развијат нови контрамерки, пишува Republica.

Експертите истакнуваат дека Русија има и хиперсонична ракета „Сармат“, позната и како Сатан-2, која би можела да ја употреби против Британија, но и дека роботскиот дрон „Посејдон“ е уште една опасност.

Беспилотниот дрон се приближува до целта на длабочина од еден километар со брзина од 200 километри на час и не постои начин да се запре таков дрон кој носи боева глава со капацитет до 100 мегатони.

Експлозијата на ова термонуклеарно торнадо во близина на британскиот брег би предизвикало џиновски бранови, цунами високо до 500 метри, кое би носело исклучително висока доза на радијација, пишува Дејли Мејл.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.