Руската одбранбена фирма испорача самоодни хаубици „Акација“ 2S3M во Белорусија

Возилото се одликува со подобрени средства за комуникација, поголема стапка на оган и поголемо оптоварување со муниција додека увезените компоненти се целосно заменети.

Хаубиците Акација од 152 мм се дизајнирани да ја потиснат и елиминираат непријателската жива сила, артилериските и минофрлачки батерии, ракетните системи, тенковите, огнената моќ, командните пунктови и тактичкото нуклеарно оружје.
„Акација“ 2S3M

Русија испрати самоодни хаубици 2S3M Akatsiya во Белорусија според договорот од 2022 година по нивните големи поправки, објави во четвртокот прес-службата на одбранбениот производител Уралвагонзавод (дел од државната технолошка корпорација Ростек).

„Како дел од исполнувањето на двата договори од 2022 година, Uraltransmash [во рамките на Уралвагонзавод] испрати самоодни хаубици 2S3M Akatsiya во Република Белорусија по нивните големи поправки“, се вели во соопштението на прес-службата.

Uraltransmash изврши големи поправки на цевките 2S3M и ги надгради хаубиците Akatsiya на ниво 2S3M, се вели во соопштението.

„Возилото се одликува со подобрени средства за комуникација, поголема стапка на оган и поголемо оптоварување муниција, додека увезените компоненти се целосно заменети“, изјави извршниот директор на Уралтрансмаш, Дмитриј Семизоров, прес-службата.

Хаубиците 2S3 Akatsiya беа прифатени на услуга во 1972 година. Во 1975 година, тие беа надградени на ниво 2S3M. Хаубиците Акација од 152 мм се дизајнирани да ја потиснат и елиминираат непријателската жива сила, артилериските и минофрлачки батерии, ракетните системи, тенковите, огнената моќ, командните пунктови и тактичкото нуклеарно оружје.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.