РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ШВЕДСКА ИЗЈАВИ: Ако Русија започне вистинска војна, Украина ќе исчезне! Сега спроведуваме специјална операција

„Западните земји не треба да заборават дека е невозможно Русија да се изолира од остатокот од светот“, изјави рускиот амбасадор во Шведска Виктор Татаринцев во интервју за шведските медиуми.

РУСКИОТ АМБАСАДОР ВО ШВЕДСКА ИЗЈАВИ: Ако Русија започне вистинска војна, Украина ќе исчезне! Сега спроведуваме специјална операција

Дипломатот објасни и за Expressen дека Русија сега спроведува специјална операција, а не војна.

„Ако Русија започне вистинска војна, Украина ќе заврши многу брзо“, рече рускиот амбасадор.

Коментирајќи ја ситуацијата во воената зона, Виктор Татаринцев рече: „Ние победуваме“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.