РУСКИОТ АРМАГЕДОН СЕ ПРИБЛИЖУВА, БАЗА НАПОЛНЕТА СО БОМБАРДЕРИ: Што прави Путин? Премести многу авиони до границата

Русија го зголемува присуството на воени бомбардери во близина на границите со Норвешка и Шведска.

Рускиот претседател Владимир Путин го зголеми бројот на неговите стратешки нуклеарни бомбардери стационирани во воздухопловна база во близина на финската и норвешката граница, покажуваат сателитски снимки.

ИЛУСТРАЦИЈА: ПУЛС24/ РУСКИОТ АРМАГЕДОН СЕ ПРИБЛИЖУВА, БАЗАТА ПОЛНА СО БОМБАРДЕРИ: Што прави Путин? Премсти многу авиони до границата

Овој потег доаѓа во време на високи тензии околу тоа дали Путин планира да изврши нуклеарен напад врз Европа.

Путин постепено го зголеми бројот на стратешки бомбардери во воздухопловната база Олења, од ниту еден на 12 август, на четири суперсонични Ту-160 на 21 август, а сега на 11. Во објектот на полуостровот Кола се сместени седум стратешки бомбардери Ту-160 и четири Ту -95 се наоѓа на крајниот северозапад на Русија и во Арктичкиот круг.

Откривањето доаѓа од Faktisk.no – независна норвешка веб-страница за проверка на факти, која ги добила податоците од американскиот сателитски оператор Планет.

Зголемувањето во воздухопловната база уследи по меѓународната загриженост поради друг извештај пред две недели, кога The Jerusalem Post откри дека имало „невообичаено распоредување“ на седум бомбардери на нуклеарен погон во воздухопловната база.

Ова го истакна израелската разузнавачка фирма ImageSat International, која откри „нередовно присуство“ на ТУ-160 и ТУ-95.

Авионите Армагедон обично се стационирани во воздухопловната база Енгелс, 450 милји југоисточно од Москва. Сега, сепак, бомбардерите се стационирани на околу 185 милји од границата на Норвешка членка на НАТО и околу 95 милји од Финска која наскоро ќе биде членка.

Пистата во воздухопловната база Олења беше празна на 12 август, а сателитски снимки од 7 октомври покажуваат дека сега е полна со воени авиони. Ту-160 – наречен Белиот лебед, но познат на Запад како Блек Џек – е суперсоничен стратешки бомбардер кој е „работниот коњ“ на руските стратешки ракетни сили уште од советско време.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.