РУСКИОТ ДРОН КАМИКАЗА ЛАНСЕТ Е ПОГОЛЕМА ГЛАВОБОЛКА ЗА УКРАИНЦИТЕ ОД ИРАНСКИОТ ШЕХИД: По С-300 на ред дојдоа хаубици и чамци (ВИДЕО)

Руските камикази беспилотни летала Лансет, покрај иранскиот Шахид-136, станаа доминантна карактеристика на војната на истокот на Украина, а руската армија почна сè поинтензивно да ги користи во нападите, врз самоодните хаубици М- 109, Krab SH 155 и PZH 2000, влечени американски М-777, радари за надзор и патролни чамци од неодамна.

РУСКИОТ ДРОН КАМИКАЗА ЛАНСЕТ Е ПОГОЛЕМА ГЛАВОБОЛКА ЗА УКРАИНЦИТЕ ОД ИРАНСКИОТ ШЕХИД: По С-300 на ред дојдоа хаубици и чамци (ВИДЕО)

Опсегот на напади е се поширок. Тие беа искористени прво за елиминирање на семејството на украинскиот систем за воздушна одбрана С-300 ПС, ПМУ, Бук М1, Оса АКМ и Стрела 10. А потоа целта беа артилериските батерии.

Неодамна беше прикажано видео на кое се гледа како дронот камиказе Лансет го уништува украинскиот надзорен радар 36D6M дизајниран да детектира мали цели на мала надморска височина.

Инаку, овој радар детектира цел од 0,1 квадратен метар на висина од 100 метри.

Меѓутоа, она што создава голема главоболка за украинската војска е тоа што рускиот дрон Лансет лета на височини од 5-50 метри и има радарска рефлексија од само 0,01 квадратен метар, што бара од операторот да биде многу добро опремен. Оттука и видеото од патролниот брод на украинската морнарица, кој удри во Лансет.

Инаку, голем проблем за Украинците е немањето визуелни набљудувачи и единици за противвоздушна одбрана околу артилериските батерии, што значи дека брзо остануваат без оружје и екипаж. Инаку, до сега, дури 7 команданти на артилериски бригади и дивизии се ликвидирани токму во нападите на Лансет, додека тие вршеле контрабатериски операции против руските единици.

Она што е интересно е што Русите ја користат тактиката на ирански дронови за набљудување Мохар-6 кои го извидуваат теренот над зоната на дејствување и по кратко набљудување и лоцирање на целта се испраќа Лансет кој ја погодува целта, а дронот за набљудување снима. сето тоа.

Нападот е проследен со артилериски удар, кој создава главоболка на украинската артилерија и бара маскирање и напуштање на позицијата за гаѓање, што не го прават многу често.

Што е Лансет

„Лансет“ е беспилотно летало камиказе од руско производство, развиено од компанијата ZALA AERO на сопствена иницијатива. Цената на Лансет е 20-30 илјади долари. Она што е непристојно кај овој дрон е малата тежина на боевата глава, само три килограми.

Времетраењето на летот е 40 минути, а максималната брзина на дронот е 110 километри на час. Пред ударот, Лансетот се спушта на височина од неколку метри, што го намалува ризикот да биде уништен, односно соборен од противвоздушна одбрана. Инаку, пред ударот, дронот може да кружи и да го пребара теренот, пред да ја открие целта и да се нафрли врз неа, по примерот на наведувана ракета.

Покрај стационарни цели, Лансет може да гаѓа и подвижни цели, како што е ракетниот систем ОСА на украинската армија, кој беше уништен додека се движеше со брзина од 50-60 километри на час.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.