РУСКИТЕ АВИОНИ ВИДЕНИ ПРЕБЛИЗУ ДО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: Миговите можат да носат НУКЛЕАРНИ КИНЏАЛИ

Објавено е дека руските борбени авиони МИГ-31 можат да ги носат познатите хиперсонични нуклеарни ракети воздух-земја „Киљои“. Тие се видени во земја од која можеа да се „дофрлат“ до Британија.

Руските борбени авиони МИГ-31 наводно можат да ги носат познатите хиперсонични нуклеарни ракети воздух-земја Кинжал, пишува The Daily Star.

Овие авиони наводно биле забележани во Белорусија, на околу 1.770 километри оддалеченост од Велика Британија, што значи дека по лансирањето би можеле да „дофрлат“ до нејзината територија.

Воените експерти тоа го толкуваат како закана и предупредување за Велика Британија бидејќи овие авиони со ракетите „Кинжал“ се на растојание што не и одговара на Велика Британија.

Министерот за одбрана на Велика Британија соопшти дека на аеродром во Белорусија биле откриени два руски авиони.

Наводно, претседателот на Белорусија Александар Лукашенко планира да ги овласти руските војници да донесат уште неколку вакви руски авиони со тоа оружје во Белорусија.

Хиперсоничната нуклеарна ракета воздух-земја „Кинжал“ е позната по својата брзина.

Може да развие брзина поголема од 14.400 километри на час. Според британскиот министер за одбрана, поставувањето руски авиони со овие ракети во Белорусија му дава голема предност на рускиот претседател Владимир Путин во војната во Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.