Руските власти тврдат дека убиле речиси 2.000 странски борци во Украина

Руското Министерство за одбрана денеска соопшти дека од почетокот на конфликтот во Украина пристигнале нешто помалку од 7.000 „странски платеници“ од 64 земји, а речиси 2.000 биле убиени.

Руските власти тврдат дека убиле речиси 2.000 странски борци во Украина

„Нашите списоци до 17 јуни вклучуваат платеници и експерти за оружје од вкупно 64 земји. „Од почетокот на специјалната воена операција, 6.956 од нив пристигнаа во Украина, 1.956 се веќе елиминирани, 1.779 заминаа“, соопшти руското министерство.

Се додава дека Полска е „апсолутен лидер“ меѓу европските земји во однос на борците кои дошле во Украина, а потоа следат Романија и Велика Британија.

Заедно со огласот, објавена е и табела со бројот на странски борци класифицирани по националност, пристигнување во Украина, како и регистрирани загуби.

Министерството, на пример, наведува дека 59 француски „платеници“ од 183 кои дошле да се борат се убиени од почетокот на руската офанзива.

Меѓу земјите со најголеми загуби кон Москва се Полска (378 мртви), САД (214), Канада (162) и Грузија (120).

Од почетокот на руската интервенција во Украина на 24 февруари, илјадници странски доброволци, главно Европејци, отидоа во земјата за да им помогнат на украинските сили. Русија ги нарекува овие борци „платеници“, што е погрдно име што имплицира дека тие се мотивирани од заработка.

Проруските сепаратисти во источна Украина осудија тројца од нив на смрт, двајца Британци и еден Мароканец.

Од друга страна, Украина и нејзините западни сојузници наведуваат дека доколку има платеници, тие се на руска страна, со елементи на припадници на паравоената група Вагнер, чии војници се распоредени во Сирија, Либија и Мали.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.