Руските државни медиуми се закануваат дека ќе го „избришат“ источниот брег на САД со нуклеарни оружја

Омилените ТВ-вести на Путин се фалат дека Русија може да го уништи источниот брег на САД со само ДВЕ нуклеарни проектили и најавуваат убиство на ДВА МИЛИОНИ Украинци за да се „денацифицира“ земјата

инсерт од емисијата

Руските државни медиуми упатија нова застрашувачка нуклеарна закана за САД, потенцирајќи дека Путин може да го избрише целиот источен и западен брег со само четири проектили.

Алексеј Журавлев, член на парламентот, ја упати заканата во понеделникот – велејќи дека „нема да остане ништо“ на ниту еден брег по нападите со руската нова нуклеарна нуклеарна бомба „Сармат 2“, и дека облакот од печурки ќе биде „видлив од Мексико“.

Журавлев потоа се закани на 2 милиони Украинци со уништување, опишувајќи ги како „неизлечиви“ нацисти кои никогаш нема да бидат убедени да ја поддржат руската војна.

Журавлев во понеделникот зборуваше со Евгениј Попов, водител на ток-шоу на главниот канал „Россија 1“ и исто така пратеник, кога ги изнесе овие ставови.

Одговарајќи на прилогот на CBS News од крајот на април, во кој домаќините разговараа како би изгледал нуклеарниот напад врз Њујорк, Журавлев ги обвини дека „неправилно пресметуваат“.

Во делот, репортерот Тони Докупил симулираше напад со бомба со големина на онаа фрлена на Хирошима во 1945 година – и разговараше за облакот од печурки што ќе ја срамни со земја зградата на Емпаер Стејт и ќе уништи голем дел од Менхетен.

„Момци, вие сте многу смешни. Кои методи ги користат?’ Журавлев се потсмеа.

Тој додаде: „Компетентно ќе ви кажам дека за да се уништи целиот источен брег на САД, потребни се две ракети „Сармат“ и две ракети за западниот брег.

„Четири проектили и нема да остане ништо. Тие мислат дека облакот од печурки ќе биде повисок од небото. Тој облак од печурки ќе биде видлив од Мексико.’

Сармат 2 или како што на запад ја нарекуваат САТАНА 2

Тој продолжи: „Не се залажувајте. Она што треба да се каже е дека нема да остане ништо, никој нема илузии за тоа, дека сите ќе бидат добро во случај на нуклеарна војна.

„Никој нема да биде добро, но пресметајте го правилно УДАРОТ“.

„Сармат 2“ е руската нуклеарна ракета од најновата генерација, за која се смета дека може да носи до 15 хиперсонични боеви глави, за кои Путин рече дека се способни да ги избегнат сите сегашни ракетни одбрани.

Иако точната сила на секоја боева глава не е позната, руски воени извори тврдат дека тоа е „повеќе од два мегатони ТНТ“ – или повеќе од 130 пати поголема од моќноста на бомбата користена во Хирошима.

Путин за време на тестот минатиот месец рече дека проектилот може да погоди која било земја на земјата, а руските државни медиуми досега се закануваа со напади на Франција, Германија, Велика Британија и САД поради нивната поддршка за војната во Украина.

Кремљ сè уште не упатил таква закана, но Путин предупреди дека земјите што „се мешаат“ во Украина ќе се соочат со „последици кои не се познати досега во историјата“.

Журавлев потоа се сврте кон зборувањето за Украинците, земајќи ја студијата која покажа дека 40 отсто не се за симнување на советските споменици од Втората светска војна – што се случува во некои делови од земјата.

Дополнителни 36 отсто немаат мислење, покажа анкетата, што – според Журавлев – значи дека тие тајно се против потегот, но премногу се плашат да го кажат тоа.

„Значи три четвртини од Украинците се против уривањето споменици, само 19 отсто го поддржуваат тоа“, тврди тој.

„Ако повторно ги инсталираме нивните мозоци правилно, 12-15 отсто исто така ќе веруваат дека тоа не треба да се направи. Значи, максималните 5 проценти се неизлечиви.’

Тоа значи дека 2 милиони Украинци мора целосно да се „денацизираат“, заклучи тој, „што значи да бидат уништени“.

Тоа не е првпат руските државни медиуми да се закануваат дека ќе збришат големи делови од Украина во таканаречената „специјална воена операција“ на Путин, но додаваат дополнителни докази за она што некои светски лидери го опишаа како „геноцид“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.