РУСКИТЕ ПЛАТЕНИЦИ ГУБАТ ВОЛЈА ЗА ВОЈНА: Вагнер Груп трпи големи загуби во Украина, дури ни 5.000 долари месечно не привлекуваат нови регрути

Американската ТВ мрежа Си-Ен-Ен прикажа снимки од членовите на групата „Вагнер“, која се нарекува и специјална единица на Путин.

РУСКИТЕ ПЛАТЕНИЦИ ГУБАТ ВОЛЈА ЗА ВОЈНА: Вагнер Груп трпи големи загуби во Украина, дури ни 5.000 долари месечно не привлекуваат нови регрути

На видеото, чија содржина е вознемирувачка, се гледаат тела на Украинци како лежат на тревата, додека членовите на „Вагнер“ размислуваат дали да постават гранати врз нив, или да ги „скршат“ Украинците кои доаѓаат сами да ги соберат телата. Но, платениците тогаш сфаќаат дека им снема муниција.

Си-Ен-Ен наведува дека имал пристап до регрутите на „Вагнер“ кои се бореле во Украина, а имале можност да разговараат и со поранешниот командант на таа група, кој сега бара азил во Европа.

Американската медиумска куќа наведува и дека проблемите со снабдувањето и моралот, како и обвинувањата за воени злосторства, се добро документирани меѓу редовните руски единици, а кризата со борците „Вагнер“ не е, како што се тврди, добар показател за руските сили. во Украина.

РУСКИТЕ ПЛАТЕНИЦИ ГУБАТ ВОЛЈА ЗА ВОЈНА: Вагнер Груп трпи големи загуби во Украина, дури ни 5.000 долари месечно не привлекуваат нови регрути

Силите на „Вагнер“ веќе неколку години уживаат светска слава, но сега и тие пукаат, исто како и редовната армија. Поранешен командант на групата изјави за Си-Ен-Ен дека групата е широко користена во Украина. „Доколку Русија масовно не користеше групи платеници во толку масовни размери, успехот што руската армија го постигна досега ќе беше многу сомнителен“, му рече тој на Марат Габидулин.

Тој вели дека останал во контакт со поранешните соборци кои сега се борат во Украина, додавајќи дека употребата на платеници од страна на Русија е зголемена откако руската инвазија заглави.

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников изјави за Си-Ен-Ен дека војниците на „вагнер“ биле распоредени во „најтешките и најважните мисии“ во Украина, кои имаат клучна улога во победите на Русија во Мариупол и Керсон.

Но, во реалноста „вагнерите“, исто како и Русија, се борат во Украина, според сведочењето на платеници од таа група. „Вагнер трпи големи загуби во Украина, особено и не е изненадувачки меѓу младите и неискусни борци“, тврди висок извор од американската одбрана. Но, тие се водени од едноставна равенка – „Руски мир за американски долари. Платениците можат да заработат и до 5.000 долари месечно“, тврди поранешниот командант на таа група.

Меѓутоа, сега и тие се соочени со недостиг од борци, па се свртеа кон необичен облик на „регрутирање“. Во Русија се појавија огромни постери кои повикуваат на влез во таа група.

Но, тоа значи и дека работата дошла до тој степен што тие се очајни, што за Си-Ен-Ен го призна и „тазе“ Вагнериец кој рече дека од него не било побарано никакво воено искуство.

И тие се многу деморализирани, парите веќе не се единствениот критериум, а професионални војници има се помалку. Бидејќи Русија оди полошо, платениците сега почнуваат да се повлекуваат, со аргумент дека целиот „аранжман“ веќе не вреди.

„Може да се случи парите повеќе да не вредат за ангажман“, изјави украинскиот обвинител Белоусов.

На едно од многуте видеа емитувани од украинските боишта, мрачната реалност на борците на „Вагнер“ е јасно видлива во видеото кое наводно ги прикажува операциите на групата. Имено, во едно видео хит „Вагнер“ платеник лаже и умира речиси мирно држејќи црна земја со левата рака. Околу него е бојно поле со чад што се издига од мртвите тела и запалените остатоци од нивните оклопни возила. Низ чадот се слушаат повремени истрели.

„Прости ми, брате, прости ми“, вели другарот на војникот, нежно тапкајќи го по грбот и додава: „Ајде да си одиме одовде, ако нè удрат, ќе легнеме до него“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.