Руските сили повторно ја нападнаа Одеса со беспилотни летала

Руските сили повторно ја нападнаа Одеса со беспилотни летала.

Еден од нив бил соборен од противвоздушна одбрана, а двајца погодиле воен инфраструктурен објект, соопшти денеска шефот на регионалната воена управа Сергиј Братчук.

Тој изјави дека населението е евакуирано поради пожарот и детонацијата на муниција, пренесува Интерфакс Украина.

Според првите информации нема повредени.

Пожарот се гаси.

Во нападот со беспилотни летала на Одеса на 23 септември, две лица загинаа, а две беа повредени, соопштија тогаш регионалните власти.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.