РУСКИ ЗАТВОРЕНИЦИ ГИ ОТКРИВААТ УЖАСИТЕ НА ЗАРОБУВАЊЕТО! Оделе голи во зима 16 часа – СТРАШНИ мачења биле вршени во Киев?

Руските војници донесени дома во неодамнешната размена на затвореници открија што претрпеле додека биле во притвор.

Русија и Украина неодамна извршија нова размена на затвореници. Двајца руски војници кои, според нив, претрпеле вистински хорор, откриле што виделе и доживеале за трите месеци поминати во украинско заробеништво, пренесува „Русија денес“.

РУСКИ ЗАТВОРЕНИЦИ ГИ ОТКРИВААТ УЖАСИТЕ НА ЗАРОБУВАЊЕТО! Оделе голи во зима 16 часа – СТРАШНИ мачења биле вршени во Киев?

Првиот изјавил дека Украинците наводно го тепале секој пат за време на сослушувањето. Некои дури биле толку многу претепани што умреле од тепањето, според руски војник кој сакал да остане анонимен.

“Тие три месеци беа вистински пекол. Не би сакал некој да доживее такво нешто. Не тераа да пешачиме во просек по 16 часа во зима. Имавме само маица и фармерки на себе. Видов некои момци во Лавов со отечени нозе. „Тие беа отечени од страшни ќотек. Ги тепаа за секоја ситница“, рече тој.

Друг руски војник рече дека Украинците наводно го принудиле да ја научи украинската национална химна. Наводно, не му давале храна додека не испеал барем една строфа. Тој кажа како го заробиле него и неговата единица.

„Прво нè ставија во хангар. Еден од моите другари беше соблечен гол и исфрлен за зима. , ме прашаа кому му припаѓа Донбас, а јас реков дека секако е на Русија и затоа ме претепаа“, изјави друг руски војник.

На крајот изјавија дека Украинците наводно ги упатиле да лажат во нивните изјави, кои подоцна наводно биле користени за пропагандни цели. Двајца Руси открија што им кажале Украинците.

„Ни рекоа да кажеме дека сме студенти кои биле испратени на линијата на фронтот. Ние всушност бевме волонтери, сакавме да ја браниме нашата татковина“, заклучија двајца неодамна ослободени Руси кои сакаа да останат анонимни.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.