РУСКИ КЛУБОВИ ИСФРЛЕНИ ОД ЕВРОЛИГАТА И ЕВРОКУПОТ

Извршниот одбор на кошаркарската Евролига донесе одлука за исфрлање на руските клубови од Евролигата и Еврокупот во тековната сезона, објави Фена.

Неколку дена по почетокот на руската инвазија, руските клубови беа суспендирани, а раководството на Евролигата денеска одлучи до крајот на сезоната дефинитивно да ги елиминира ЦСКА Москва, УНИКС Казан и Зенит Санкт Петербург од Евролигата.

Што се однесува до Локомотив Кубан, тие ќе испаднат од Еврокупот.

Сите резултати постигнати од руските клубови ќе бидат избришани и нема да се бројат по сегашниот редослед.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.