РУСКИ МИГОВИ 31 УПАДНАА ВО ФИНСКА: Борбени авиони полетаа на ЗАПАД! Властите во Хелсинки покренаа ИТНА истрага

Министерството за одбрана на Финска соопшти дека се сомнева дека два руски борбени авиони МиГ-31 го нарушиле воздушниот простор на земјата во четвртокот.

„Два руски ловци МиГ-31 го нарушиле воздушниот простор над Финскиот залив кај Порво, се наведува во соопштението на Министерството за одбрана на таа земја, во кое се додава дека наводниот инцидент се случил околу 9:40 часот по локално време и траел вкупно две минути. Руски авиони биле во финскиот воздушен простор.

Работите се променија во последно време:

…треба да се запомни дека Финска и Русија ја делат границата долга 1.300 километри и каде што немаше проблеми до крајот на мај, Финска реши да се приклучи на пактот за НАТО заедно со Шведска по руската инвазија на Украина. Финските власти објавија и дека Русија повеќепати се обидувала на различни начини да го попречи пристапот на оваа скандинавска земја во Северноатлантската алијанса…
РУСКИ МИГОВИ 31 УПАДНАА ВО ФИНСКА: Борбени авиони полетаа на ЗАПАД! Властите во Хелсинки покренаа ИТНА истрага

Додадено е и дека авионите полетале на запад околу еден километар во финска територија, пред да се вратат назад, изјави портпаролот на Министерството за одбрана.

Финските власти објавија и дека граничната служба на земјата започнала истрага за случајот.

Руското Министерство за одбрана засега не соопшти ништо за овој инцидент.

Овде треба да се запомни дека Финска и Русија ја делат границата долга 1.300 километри и каде што немаше проблеми до крајот на мај, Финска реши да се приклучи на пактот за НАТО заедно со Шведска по руската инвазија на Украина. Финските власти објавија и дека Русија повеќепати се обидувала на различни начини да го попречи пристапот на оваа скандинавска земја во Северноатлантската алијанса.

Прочитајте повеќе на таа тема погоре: ⬆⬆⬆

Инаку, треба да се потсети дека инвазијата на руските борбени авиони следеше неколку дена откако таа земја беше погодена од аферата на актуелната финска премиерка Сана Марин, кога се појавија видеа од една забава, каде се тврди дека таа наводно конзумирала алкохол и дрога, поради што се создаде медиумска бура. Актуелната премиерка Марин, доколку Турција го ратификува приемот на земјата во НАТО, ќе остане запаметена во историјата на таа скандинавска земја како жената која ја прекина децениската воена неутралност.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.