РУСКИ ОФИЦЕР ТЕШКО ПРЕТЕПАН ОТКАКО ИМ РЕКОЛ НА МОБИЛИЗИРАНИТЕ ВОЈНИЦИ “СИТЕ СТЕ ТОПОВСКО МЕСО, ВЕ ЧЕКА КОЛЕЊЕ”

Регрутите му ги скршиле коските на лицето на високо позициониран офицер, а руските медиуми пишуваат дека војниците кои го претепале од „биле пијани“.

РУСКИ ОФИЦЕР ТЕШКО ПРЕТЕПАН ОТКАКО ИМ РЕКОЛ НА МОБИЛИЗИРАНИТЕ ВОЈНИЦИ “СИТЕ СТЕ ТОПОВСКО МЕСО, ВЕ ЧЕКА КОЛЕЊЕ”

Бесни руски војници, неодамна мобилизирани, претепале висок офицер откако тој им рекол дека се „топовско месо“. Мобилизираните регрути се свртеа кон рускиот потполковник откако тој отворено им рече: „Сите сте топовско месо, ви претстои колење“, пишува Дејли Мејл. Тоа се случило во спортска сала во градот Пенза при регрутирање.

На високиот офицер му биле скршени коските на лицето, а руските медиуми јавуваат дека војниците кои го претепале „сите биле пијани“.

Потполковникот отворено им ја кажа вистината

Тие не се единствените. Многу резервисти, кои беа испратени во војна во Украина со декрет на Владимир Путин, останаа вознемирени откако им беше кажано дека ќе загинат на бојното поле. Но, веројатно е точно она што им го кажа командантот – дека масовно ќе загинат во Украина.

Тоа е само една во низата слични приказни за хаос, тепачки и пијанство меѓу новомобилизираните руски регрути.

Има и наводна снимка на која се гледа како мобилизирани војници тепаат офицер кој им рекол дека одат во Украина како топовско месо.

На војниците им се препорачува да носат тампони со себе

Еден од новопримените војници, кој беше таму, му испрати порака на својот брат, пишувајќи: „Помеѓу нас прошета потполковник и ни рече: „Сите сте топовско месо, ви се заканува (и ви претстои) колење“. Имаше тепачка, лицето на полковникот беше згмечено“.

Во вториот дел од видеото може да се забележи лице кое ги советува регрутите дека во отсуство на подобра медицинска опрема треба да земат со себе тампони бидејќи добро го спречуваат крварењето од раните.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.