Руски полицајци нападнати во московското метро (видео)

Руски полицајци нападнати во московското метро (видео)

Двајца мажи се уапсени во Москва по насилна тепачка со полицајци, снимени на камера во метро станица, откако еден од нив одбил да го исполни барањето за лични документи.

Московскиот огранок на рускиот Истражен комитет во петокот извести дека двајцата мажи, мигранти од Таџикистан, биле уапсени под обвинение дека извршиле насилство врз властите. Тие биле во метро станицата Тулскаја во руската престолнина кога дежурната полиција побарала од еден од нив личен идентитет.

Кога тој одбил да оди со нив, тие се обиделе да го приведат. На видео снимката снимена од CCTV, може да се види како полицијата се бори со осомничениот што се спротивставува на подот, при што втор човек притрчува и удира со летечки удар кон еден од полицајците, удирајќи го во градите. Потоа избива кратка тепачка со тупаници, по што се чини дека вториот човек бега.

Властите известија дека еден од нив бил уапсен тој ден, а другиот бил приведен и донесен следното утро. Тие би можеле да се соочат со затворска казна до пет години.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.