РУСКИ УДАР НА УКРАИНСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА: Како руските крстаречки и балистички ракети го парализираа енергетскиот сектор и железницата

Во неделата доцна попладне и вечерта руската армија изврши жесток напад на целата територија на Украина со балистички и крстосувачки ракети врз клучната инфраструктура, по што 50 отсто од земјата остана без струја, вода и интернет за 2,30 минути додека нападите траеле.

РУСКИ УДАР НА УКРАИНСКАТА ИНФРАСТРУКТУРА: Како руските крстаречки и балистички ракети го парализираа енергетскиот сектор и железницата

Последователно, овој напад го почувствува и Молдавија, каде што значителен дел од оваа мала земја, сместена меѓу Романија и Украина, исто така остана без електрична енергија.

Во неделата доцна попладне беа лансирани крстосувачки ракети Калибр од бродови и подморници во Црното Море. Крстосувачките ракети Х-101 беа лансирани од стратешките бомбардери ТУ-95 МС од зоната на Каспиското Езеро.

Погодените цели беа околу двата града Харков и Дњепропетровск, каде беа нападнати бараки и магацини. На мета беше и Николаев.

Украина објави дека нивната противвоздушна одбрана успеала да собори 9 од 11 лансирани проектили, но остана нејасно кој и како успеал да ги погоди деветте цели?!

Меѓутоа, во неделата навечер околу 21 часот, од регионот Белгород врз цели околу Харков беа лансирани вкупно 20 балистички ракети од типот Искандер М и К, кои ја нападнаа термоцентралата во самиот Харков, топлана која го остави градот без струја. Следеа пожари во зградите, а поголемиот дел од областа и некои региони беа без електрична енергија додека не се премостат.

Наскоро нов жесток напад со ракети погоди неколку термоцентрали и топлани.

Набрзо следеа информации дека биле нападнати и други региони, вклучително и Киев и Полтава. А некои делови од главниот град останаа без струја.

Во раните утрински часови мета на крстосувачки ракети беше и фабриката за авијација Мотошиќ во Запорожје.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.