Руски хакери ја избришаа веб-страницата на бугарското разузнавање, но и на неколку други држави истовремено!

На датумот на кој Русија го слави Денот на военото разузнавање, хакери од групата „Килнет“ ја нападнаа веб-страницата на бугарската државна разузнавачка агенција .

Според соопштението, отстранети се веб-страницата ДАР, како и веб-страниците на разузнавачките служби на Естонија, Полска, Романија, Молдавија. Веќе од полноќ работи страницата ДАР, а не работат само страниците за разузнавање на Полска и Молдавија.

Руски хакери ја избришаа веб-страницата на бугарското разузнавање!

Портпаролот на Владата, Антон Кутев потврди дека вчера за кратко време сајтот на ДАР исчезнал, немало протекување податоци.

Русија ги прогласи Бугарија и другите земји како непријателски.

Минатиот месец истата група ги нападна веб-страниците на бугарското претседателство, МВР и уште неколку институции.

Министерот за внатрешни работи и вицепремиер Иван Демерџиев објасни дека нападот е преоптоварување, слично на нападот врз веб-страниците на бугарските институции неодамна. Ништо посебно не излезе од тоа, го увери БНР и го нарече нападот напад на сликата. Страницата DAR не содржи речиси ништо, нема сериозни информации. Нападот против неа е удар во воздух“, рече Демерџиев.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.