Рускоска на отчет за своето однесување

Советот на јавни обвинители ќе ја повика обвинителката Вилма Рускоска да даде отчет за своето однесување. Ова за Телма го потврди претседателот на советот Ацо Колевски кој не сакаше да го каже ставот за кавгата на Рускоска со апелационите судии. Вели дека добиле допис од апелација, но дека треба да се слушне и другата страна.
Инаку, обвинителката Вилма Рускоска со СМС порака им се заканила на судиите од апелација со финансиска истрага, откако тие одлучија затворскиот притвор на поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, да биде заменет со домашен.
Апелација ова го смета за преседан, а осуда за однесувањето на Рускоска стигна и од Судскиот совет.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.