Ручек за паметење: Најлесниот рецепт за ЛАЗАЊИ

Лазања е традиционално италијанско јадење со тестенини, крем сос и додаток по ваш избор, а ако не сакате да додадете месо, пробајте го овој рецепт со вкусни печурки!
Тестенини, печурки, земјени ароми, топено сирење… Одличен викенд ручек кој е се подготвува многу брзо!
Состојки:
400 грама лазањи
300 грама печурки
3 чешниња лук
3 лажици брашно
3 лажици путер
400 милилитри млеко
Сол, бибер
Цврсто сирење
Подготовка:
Сварете ги тестенините во солена вода, загрејте ја рерната на 200 степени. Брзо пропржете ги печурките и лукот, извадете ги од тавата и растопете го путерот во неа. Додадете го брашното и мешајте две минути, па истурете го млекото и мешајте додека не добиете густ сос. Во сад за печење ставете малку сос, потоа кора, па печурки и така сè додека не ги потрошите сите состојки. Посипете со рендано сирење и печете во рерна.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.