РУЧЕК ЗА 10 МИНУТИ: Тестенини со зеленчук, лесен оброк

Loading...

Брзате и немате време да подготвите ручек, сакате да јадете нешто вкусно, нешто што ќе ве држи сити долго време
Лесен паста оброк што ќе го подготвите за еден момент.
Состојки:
400 гр тестенини
200 гр свежи краставици
2 чешниња лук
150 гр црвени пиперки
200 гр јаболка
150 гр трапист сирење
2 лажици сок од лимон
Малку маслиново масло
200 гр мајонез
200 мл јогурт
Подготовка:
Ставете ги макароните во зовриена вода да се готват околу 8 минути. Во меѓувреме, исецкајте ги краставицата, лукот, црвената пиперка, сирењето и јаболкото на мали коцки. Добро промешајте и прелијте со сок од лимон. Во друг сад, измешајте ги мајонезот и јогуртот. Извадете ги тестенините и процедете ги. Посипете ги со малку маслиново масло, а потоа додадете ја смесата со зеленчук и јаболка, како и смесата со мајонез и јогурт. Зачинете со бибер по желба.
На здравје!

loading...
Loading...